Încep lucrările de alimentare cu apă şi canalizare în oraşul Huedin şi în satele din jur

Marţi, 19 mai 2020, are loc semnarea de către conducerea Companiei de Apă „Someş” SA a contractului de lucrări ce prevede „Extinderea şi reabilitarea reţelelor de alimentare cu apă şi canalizare în oraşul Huedin şi sistemul Huedin Rural”. Investţa este parte a proiectului european în valoare de 355,6 milioane de euro finanţat prin intermediul Programului Operaţional Infrastructură Mare – POIM 2014-2020.

Noua investţe, ce va debuta în perioada imediat următoare şi se va derula pe o perioadă de cel mult 16 luni, vizează extinderea şi reabilitarea reţelelor de alimentare cu apÇŽ şi canalizare din oraşul Huedin şi comunele Sâncraiu – localităţile Brăişor şi Aluniş, Izvoru Crişului – localităţile Şăula şi Izvoru Crişului, Poieni – localitatea Morlaca precum şi din comuna sălăjeană  Almaşu – localităţile Fildu de Jos şi Almaşu.

În ceea ce priveşte oraşul Huedin, lucrările vor viza reabilitarea şi extinderea reţelelor de alimentare cu apă pe o lungime totală de circa 13.600 de metri, acoperind 26 de străzi. În total vor fi realizate 435 de branşamente la consumatori. În ceea ce priveşte extinderea reţelei de canalizare, ea se va realiza pe 18 străzi şi va măsura o lungime totală de 8.867 metri şi 320 de racorduri la imobile.

De asemenea, în cele şapte sate situate în jurul oraşului Huedin vor fi extinse şi reabilitate reţele de apă pe o lungime de aproape 23 km şi 250 de branşamente. În plus, vor mai fi edificate trei rezervoare de apă, o staţie de pompare, cămine de vane, etc.

Necesitatea realizării acestor investţi, a căror valoare se ridică la 26.953.123,38 lei fără TVA, a fost determinată de dorinţa extinderii ariei de acoperire a actualei reţele de apă precum şi de nevoia de a preveni avariile şi întreruperile în furnizarea serviciului de alimentare cu apă.

19 mai 2020