Încep lucrările la reţeaua de apă şi canalizare în municipiul Gherla şi în alte 10 localităţi învecinate

Consiliul Judeţean Cluj anunţă începerea lucrărilor de extindere şi reabilitare a reţelelor de alimentare cu apă şi canalizare din municipiul Gherla şi din sistemul Gherla rural.
     În valoare totală de 42.843.272 lei fără TVA, investţa vizează extinderea şi reabilitarea reţelei de alimentare cu apă pe o lungime de circa 80 de km, cu 1.550 de branşamente, pe 31 de străzi. Totodată, aceasta presupune şi extinderea şi reabilitarea reţelei de canalizare pe o lungime de 11,5 km, cu 845 de racorduri, pe 37 de străzi.
     Lucrările de execuţie se vor desfăşura atât în municipiul Gherla, cât şi pe teritoriul altor 10 localităţi aflate în vecinătate, respectiv: Hăşdate şi Silivaş – sate componente ale municipiului Gherla; satele Sânmărtin, Târguşor, Măhal şi Diviciorii Mari din comuna Sânmărtin; satele Ţaga şi Năsal din comuna Ţaga; reşedinţa de comună Buza, precum şi în satul Feldioara din comuna Cătina.
     Alin Tişe, preşedintele Consiliului Judeţean Cluj: „E o nouă investţe care, cu ajutorul banilor europeni, va contribui semnificativ la creşterea calităţii vieţii în această întreagă parte a judeţului. Lucrările vor începe efectiv din Ţaga şi vor continua etapizat şi în celelalte localităţi, astfel încât, în cel mai scurt timp posibil, locuitorii acestora să beneficieze de o apă potabilă de cea mai bună calitate, cu toate beneficiile care decurg de aici.

Reamintim faptul că investţa ce urmează a fi realizată în cadrul acestui contract de lucrări este finanţată din fonduri europene, din mega-proiectul în valoare de 355,6 milioane de euro câştigat de Compania de Apă Someş S.A. de la Uniunea Europeană, în vederea dezvoltării infrastructurii de apă şi apă uzată în judeţele Cluj şi Sălaj.

17 august 2020