Începere lucrări de modernizare şi reabilitare a Drumului Bistriţei, Lot 2 – DJ 161 (DN 16) „“ Gădălin „“ Bonţida „“ DN 1C

Ref. Consiliul Judeţean a predat constructorului amplasamentul, în vederea începerii lucrărilor de modernizare şi reabilitare a Drumului Bistriţei, Lot 2 – DJ 161 (DN 16) – Gădălin – Bonţida – DN 1C

Consiliul Judeţean Cluj a predat constructorului amplasamentul în vederea începerii lucrărilor de reabilitare şi modernizare, pe sectorul de drum Lot 2 – DJ 161 (DN 16) – Gădălin – Bonţida – DN 1C, parte a proiectului cu finanţare europeană ”Îmbunătăţirea infrastructurii rutiere de importanţă regională – Traseu Regional Transilvania Nord, Drumul Bistriţei, prin modernizarea şi reabilitarea DJ 161 (DN 16) – Gădălin – Bonţida – DN 1C de la km 0+000 la km 16+933”.
     Operaţiunea de predare a avut loc la sediul Primăriei comunei Bonţida, în prezenţa reprezentanţilor Consiliului Judeţean Cluj, a dirigintelui de şantier din cadrul Direcţiei de Administrare a Domeniului Public şi Privat al Judeţului Cluj, a constructorului şi a autorităţilor locale.
     Lucrările de modernizare care vizează un tronson în lungime de aproape 17 kilometri, situat între drumul naţional DN 16, pe direcţia Gădălin, şi drumul naţional DN 1C, pe direcţia Bonţida, vor consta într-o serie de operaţiuni complexe care se vor finaliza prin aşternerea de covor asfaltic în două straturi – binder şi strat de uzură, lucrări de marcaje şi semnalizare rutieră, etc. De asemenea, este prevăzută reabilitarea a 5 poduri, precum şi a podeţelor, dar şi realizarea de staţii pentru transportul în comun.
     Lucrările vor fi executate de Asocierea Operes SRL – Societatea Napoca SA. Valoarea lucrărilor se ridică la suma de 25.936.675,85 lei, fără TVA.
     Lucrările pe acest sector de drum judeţean au drept scop asigurarea unei circulaţii normale şi în condiţii de siguranţă şi oferă un tranzit rapid şi facil a unei zone importante a judeţului Cluj, precum şi a locuitorilor din zonă către joncţiunea cu drumul naţional DN 1C, respectiv către joncţiunea cu drumul naţional DN 16.

28 mai 2019