Început spectaculos de stagiune la Teatrul „Puck”: WonderPuck 2019 aduce la Cluj teatru, muzică, stand-up comedy şi acrobaţii

Cea de-a treia edţe a Festivalului stradal WonderPuck va marca între 13 şi 15 septembrie începutul stagiunii 2019-2020 la Teatrul de Păpuşi „Puck”, instituţie de cultură din subordinea Consiliului Judeţean Cluj. Două pieţe centrale din Cluj-Napoca şi curtea Castelului Bánffy de la Bonţida vor găzdui peste 40 de spectacole şi artişti din nouă ţări.
     Artişti din Italia, Olanda, Spania, Ungaria, Turcia, Rusia, Republica Moldova şi Marea Britanie vor prezenta spectacole de teatru, acrobaţie, dar şi stand-up comedy şi muzică.
     „Încercăm să facem o selecţie cât mai bună a tuturor spectacolelor. Cele din România sunt, în principal, din teatre naţionale, spectacole-cap de afiş în oraşele din care vin. Ne dorim să dezvoltăm cât mai mult partea de spectacole pentru tineri şi adolescenţi, pentru care am constatat o carenţă pe piaţa de specialitate. Momentele de stand-up comedy din programul festivalului au fost gândite, astfel, special pentru ei”, a declarat Lavinia Filip, şef al biroului de marketing al Teatrului „Puck”.
     La Bonţida, WonderPuck are un caracter social, urmând ca duminică, 15 septembrie, să fie prezentate în curtea Castelului Bánffy spectacole pentru copiii din comunitatea locală, aceştia având, totodată, ocazia de a lua parte la o serie de ateliere de creaţie dedicate atât lor, celor mici, cât şi celor mai mari. De asemenea, va fi organizată şi o tombolă, la care participanţii au şansa de a pleca acasă cu premii constând în cinci calculatoare performante, de ultimă generaţie.
     „Ne-am propus să dezvoltăm mai mult la această edţe zona de teatru stradal. Vom avea mai multe spectacole itinerante pe Bulevardul Eroilor. De asemenea, decorul festivalului a fost conceput în parteneriat cu artiştii locali: în Piaţa Unirii vor fi expuse lucrări supradimensionate ale artistului Florin Marc, iar în Piaţa Muzeului vor fi, de asemenea, expozţi de fotografie şi sculptură semnate de Oana Popp, Elena Ilaş şi Florin Marin. La Bonţida, artista Kalló Angéla va expune o expozţe de măşti realizate din fotografii ale castelului”, a mai spus Lavinia Filip.
     O colaborare importantă a Teatrului „Puck” pentru edţa din acest an a festivalului este cea cu Primăria Cluj-Napoca, concretizată prin prezenţa la festival a lui Frauke Kemmerling, managerul Teatrului ,,Hänneschen” din oraşul înfrăţit Köln, care va susţine un workshop la Muzeul Etnografic al Transilvaniei.
     Punctul culminant al edţei a treia a WonderPuck va fi un spectacol uriaş – „Jack şi vrejul de fasole”, al Teatrului „Ion Creangă” (în Piaţa Unirii din Cluj-Napoca, sâmbătă, 14 septembrie), de la ora 20.00, urmat de la ora 21.30 de „Aripi Colorate”, susţinut de trupa Close Act Theatre din Olanda, una dintre cele mai importante din Europa.
     „Copiii din cluburile Leo ne sprijină atât prin promovare în şcolile la care învaţă, cât şi prin voluntariat la festival”, a subliniat Monica Marusciac, reprezentant Lions Club Genesis.
     „Ne dorim ca în următorii trei-patru ani WonderPuck să cuprindă cu adevărat toate cartierele Clujului, ca toată lumea să aibă acces la cultură. Avem în vedere şi o extindere în ţară, a precizat Emanuel Petran, managerul Teatrului „Puck”.
     Ca în fiecare an, WonderPuck va avea o tombolă magică pentru copiii care vin la festival cu costume sau măşti de carnaval sau, în acest an, cu păpuşi meşterite de ei, din materiale reciclate. Vor fi oferite premii cum ar fi ghiozdane, un sejur pe litoralul bulgăresc sau o călătorie Cluj-Istanbul, ambele pentru întreaga familie.
     „Cultura este cea care creşte şi aduce plusvaloare Clujului, fără aceasta nu s-ar putea spune că este un oraş-comoară. Teatrul „Puck” a devenit un stâlp al culturii din Cluj şi ne promovează judeţul în ţară şi străinătate”, a declarat Vákár István, vicepreşedinte al Consiliului Judeţean Cluj.
     În paralel cu spectacolele de teatru, vor avea loc o serie de ateliere cu activităţi destinate întregii familii, dar şi workshop-uri adresate actorilor şi studenţilor de la facultăţile de profil, în baza parteneriatului cu Facultatea de Teatru şi Film a Universităţii „Babeş-Bolyai” (UBB) din Cluj-Napoca.
     Deschiderea oficială a WonderPuck 2019 va avea loc vineri, 13 septembrie, de la ora 16.00, în Piaţa Unirii, din  municipiul Cluj-Napoca.
     Proiectul este realizat de Teatrul de Păpuşi „Puck” şi Asociatia Esua, cu sprijinul Primăriei şi Consiliului Local Cluj-Napoca, Consiliului Judeţean Cluj, Administraţia Fondului Cultural Naţional (AFCN), Ambasada Olandei şi Lions Club.

12 septembrie 2019