Întâlnire între Preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, Alin Tişe, şi Ministrul Dezvoltării, Lucrărilor Publice şi Administraţiei, Cseke Attila

Preşedintele şi vicepreşedintele Consiliului Judeţean Cluj, domnii Alin Tişe şi Vákár István, au primit joi, 22 aprilie a.c., vizita unei delegaţii oficiale conduse de Ministrul Dezvoltării, Lucrărilor Publice şi Administraţiei, domnul Cseke Attila.
În cadrul întâlnirii de la sediul forului administrativ judeţean au fost analizate principalele proiecte de dezvoltare aflate în implementare la nivelul instituţiei. În acest context, o atenţie aparte a fost acordată proiectului de edificare a Spitalului Pediatric Monobloc, primul spital public din zona Transilvaniei care va oferi servicii medicale integrate în domeniul pediatriei. A fost, astfel, solicitat sprijinul Ministerului pentru derularea în bune condţi a proiectului, inclusiv în ceea ce priveşte  obţinerea de fonduri pentru materializarea acestei investţi de importanţă regională.
Tot în cadrul întâlnirii a fost abordată şi situaţia determinată de pandemia de COVID-19, inclusiv stadiul proiectelor cu finanţare europeană menite să asigure gestionarea optimă a crizei sanitare. Astfel, o solicitare extrem de importantă din partea conducerii Consiliului Judeţean a fost aceea de majorare a sumelor alocate pentru aceste investţi, având în vedere faptul că forul administrativ judeţean a câştigat şi implementează mai multe proiecte cu finanţare europeană cu acest scop, atât pentru spitalele din subordine cât şi pentru cele aflate sub autoritatea altor entităţi locale sau centrale.
Nu în ultimul rând, tot din dorinţa de a veni în sprijinul comunităţilor clujene, în special al cetăţenilor din mediul rural, un alt subiect abordat a vizat analizarea stadiului derulării Programului Naţional de Cadastru şi Carte Funciară precum şi identificarea modalităţilor concrete prin care se poate asigura optimizarea funcţionării acestuia în vederea cadastrării gratuite cât mai rapide a terenurilor.

22 aprilie 2021