Intervenţiile salvamontiştilor clujeni în perioada vacanţei de iarnă

Ref.: Intervenţiile salvamontiştilor clujeni în perioada vacanţei de iarnă

Serviciul Public Judeţean Salvamont-Salvaspeo Cluj a fost solicitat în perioada sărbătorilor de iarnă şi a vacanţei de iarnă, în intervalul 21 decembrie 2018-13 ianuarie 2019, pentru a acorda primul ajutor în nu mai puţin de 57 de cazuri petrecute pe pârtiile de schi din judeţ, respectiv cele de la Muntele Băişorii, Feleac, Buscat şi Mărişel. Cele mai multe accidente s-au datorat neadaptării vitezei de coborâre la nivelul de cunoştinţe al schiorului. Totodată, s-a intervenit în alte 6 cazuri, pe pârtiile de sănii sau în zona montană, cel mai grav caz, o suspiciune de fractură de coloană producându-se la săniuş, pe părtia Feleac.
      Preşedintele Consiliului Judeţean, domnul Alin Tişe: „Sărbătorile şi vacanţa de iarnă au reprezentat, din păcate, o perioadă destul de aglomerată pentru salvamontiştii clujeni. Aceştia au fost, ca de obicei, la datorie, şi au intervenit prompt şi eficient pentru acordarea primului ajutor şi pentru salvarea unor vieţi aflate într-o evidentă stare de pericol. Îi felicit şi le mulţumesc pentru că datorită lor iubitorii muntelui şi ai sporturilor de iarnă se pot simţi cu adevărat în siguranţă”.
     În ceea ce priveşte numărul relativ mare de persoane implicate în aceste accidente, mai exact 66,  trebuie ţinut cont de faptul că numărul de accidente este în corelaţie cu creşterea numărului celor care practică aceste sporturi de iarnă.
     Având în vedere numărul ridicat de accidente precum şi urmările extrem de grave pe care acestea le pot genera, Salvamont Cluj revine cu sfaturile de siguranţă pe perioada de iarnă, cu rugămintea adresată schiorilor de a ţine cont de ele:
1. Schiaţi în aşa fel încât să nu puneţi în pericol viaţa altui schior sau să îi cauzaţi acestuia vreun prejudiciu. Schiaţi responsabil! Responsabilitatea ocolirii celorlalţi schiori revine celui care vine din deal. In cazul provocării de leziuni din cauza ciocnirii dintre doi schiori, responsabilitatea nu este numai de natură morală ci este şi una legală.
2. Adaptaţi-vă viteza şi maniera proprie de a schia conform pregătirii tehnice, condţei fizice, stării zăpezii, gradului de dificultate a pârtiei, condţilor atmosferice şi densităţii traficului de pârtie.
3. Alegeţi cu grijă traiectoria pe care urmează să coborâţi, în scopul protejării schiorilor aflaţi în aval.
4. Depăşţ schiorul aflat în aval fie pe partea dreaptă, fie pe partea stângă, cu condţa ca această depăşire să fie suficient de largă pentru a evita o eventuală evoluţie neaşteptată a celui ce urmează să fie depăşit.
5. Asiguraţi-vă, printr-un examen atent al traficului din amonte şi al celui din aval, că atât dumneavoastră, cât şi alţi schiori sunteţi în afara oricărui pericol, cu ocazia traversării unei pârtii sau a reluării parcursului, după o oprire temporară pe pârtie.
6. Evitaţi staţionarea pe pârtie, mai ales pe porţiunile înguste ale acesteia sau pe cele lipsite de vizibilitate. În cazul căderii, eliberaţi pârtia în cel mai scurt timp posibil.
7. Utilizaţi numai marginea pârtiei pentru urcarea sau coborârea pe jos, fără schiuri.
8. Când schiaţi, purtaţi întotdeauna cască.
9. Respectaţi indicatoarele de semnalizare şi balizele de marcare instalate pe pârtie şi pe traseele de schi pentru agrement: Nu schiaţi în pădure, Nu coborâţi direct, Interzis săniuşul, Nu circulaţi pe pârtie.
10.Respectaţi marcajele internaţionale pentru gradele de dificultate ale pârtiilor de schi: verde-foarte uşor, albastru- uşor, roşu-mediu, negru-dificil.
11.Anunţaţi Dispeceratul Naţional Salvamont la numărul de telefon 0Salvamont (0725.826.668) în cazul producerii unui accident pe pârtie, specificând următoarele: numele dumneavoastră, ce s-a întâmplat, câte persoane au nevoie de ajutor, când s-a produs accidentul şi locul unde se găsesc persoanele accidentate. Încercaţi să protejaţi accidentatul până la sosirea echipei de salvatori montani.

15 ianuarie 2019