Investţe din bani europeni în extinderea sistemului de alimentare cu apă al comunei Chiuieşti

Compania de Apă Someş S.A., societate aflată în subordinea Consiliului Judeţean Cluj, a deschis în data de 9 septembrie a.c. ofertele pentru executarea lucrărilor aferente contractului nr. 12 – Extinderea alimentării cu apă în comunele Căşeiu, Chiuieşti şi Cuzdrioara şi reţele de canalizare în Cuzdrioara, Sic şi Staţie de Epurare a Apelor Uzate (SEAU) Sic.
     Cu o valoare estimată de 70 de milioane de lei, contractul face parte din Proiectul Regional de Dezvoltare a Infrastructurii de Apă şi Apă Uzată în judeţele Cluj şi Sălaj în perioada 2014-2020, proiect cu finanţare europeană câştigat de Compania de Apă Someş S.A. la finele anului 2018.
     În ceea ce priveşte lucrările ce se vor desfăşura în comuna Chiuieşti, în localităţile Chiuieşti, Strâmbu şi Măgoaja, sistemele de alimentare cu apă nou proiectate vor cuprinde 22,20 km de conducte de aducţiune, 4 staţii de pompare, 13,69 km de reţele de distribuţie şi 300 de branşamente la consumatori. De asemenea, vor fi realizate şi montate cămine de vane complet echipate, vor fi executaţi hidranţi subterani pentru stingerea incendiilor, iar satele Strâmbu şi Măgoaja vor fi beneficiarele unor noi gospodării de apă.
     Ofertele depuse vor fi evaluate din punct de vedere tehnic şi financiar în perioada următoare iar câştigătorul licitaţiei va fi desemnat în această toamnă. Consiliul Judeţean Cluj a emis deja autorizaţia de construire pentru acest contract, astfel încât firma ce va executa lucrările va putea începe rapid execuţia acestora.
     Primarul comunei Chiuieşti, domnul Mihuţ Gavril, a fost un susţinător activ al proiectului câştigat de Compania de Apă, încă din etapele incipiente ale acestuia, oferind întregul sprijin necesar implementării în cele mai bune condţi a acestei investţi.

11 septembrie 2020