Investţi în infrastructura Spitalului de Boli Infecţioase cu bani europeni

Ref. Investţi în infrastructura Spitalului de Boli Infecţioase cu bani europeni

Consiliul Judeţean Cluj a depus spre finanţare europeană proiectul care vizează extinderea, reabilitarea, modernizarea şi dotarea Ambulatoriului din cadrul Spitalului Clinic de Boli Infecţioase Cluj-Napoca, unitate medicală aflată sub autoritatea forului administrativ judeţean.
     „Este cel de-al doilea proiect cu finanţare nerambursabilă pe care l-am depus în decursul acestei săptămâni. Desigur, vor mai urma şi altele pe care, după modelul celor precedente, sperăm să le câştigăm, scăzând în acest fel presiunea exercitată asupra bugetului propriu. Ne mândrim cu faptul că instituţia noastră se situează pe primul loc la nivel naţional între autorităţile locale în ceea ce priveşte atragerea fondurilor europene, o performanţă care ne motivează să păstrăm şi pe viitor acest loc fruntaş”, a precizat domnul Alin Tişe, preşedintele Consiliului Judeţean Cluj.
    Propusă pentru finanţare prin Programul Operaţional Regional 2014 – 2020, investţa are o valoare totală de 10.624.976,39 lei, din care 10.412.476,86 lei reprezintă asistenţa financiară nerambursabilă solicitată, iar 212.499,53 lei este cofinanţare suportată de Consiliul Judeţean Cluj.

*           *           *

Informaţii de context

Proiectul european recent aprobat de plenul forului administrativ judeţean constă în efectuarea unor lucrări de investţi prin care se doreşte mărirea considerabilă a configuraţiei şi suprafeţei spaţiilor medicale utile din cadrul Ambulatoriului situat pe strada Moţilor nr. 19. În acelaşi timp, se vor realiza funcţiuni noi, în scopul creşterii calităţii actului medical şi asigurării unui diagnostic şi tratament de înaltă calitate tuturor pacienţilor.
    Necesitatea demarării acestei investţi este justificată de faptul că spaţiul arondat actualmente acestei activităţi de ambulatoriu este insuficient şi nu mai permite desfăşurarea în bune condţi a serviciilor medicale. Având în vedere şi adresabilitatea tot mai ridicată a spitalului, au fost identificate posibilităţi reale de extindere ale acestei structuri medicale, astfel încât serviciile oferite să fie disponibile unui număr cât mai mare de pacienţi.
     În mod concret, principalele funcţiuni care se vor dezvolta sau realiza de la zero vizează extinderea şi modernizarea Laboratorului de recuperare, medicină fizică şi balneologie, reabilitarea structurilor destinate spitalizării de zi pentru adulţi şi copii, precum şi a celei destinate chirurgiei generale şi vasculare. Nu în ultimul rând, se va crea un Centru Integrat de Chirurgie Avansată Minim Invazivă (CICAMI), ultima etapă a lucrărilor fiind destinată reabilitării termice a anvelopei clădirii în care funcţionează Ambulatoriul.

18 octombrie 2018