Invitatie conferinta presa – Clujul peisaj cultural

Consiliul Judeţean Cluj invită reprezentanţii mass-media să participe mâine, 16 februarie  2012, cu începere de la ora 10.00, în sala de şedinţe a Consiliului Judeţean, la conferinţa de presă organizată în cadrul proiectului „Clujul – peisaj cultural”.
      În cadrul proiectului s-a organizat un concurs de fotografii adresat publicului larg care a avut în vedere promovarea obiectivelor cultural – turistice: Domeniul de la Ciucea, Cetatea din Bologa, Castelul Bánffy din Răscruci, Castelul Bánffy din Bonţida, Castrul roman Potaissa, Biserica din localitatea Feleacu, Biserica din localitatea Vad, Biserica Reformată – Calvină din Mănăstireni, Biserica de Lemn din Nicula, Biserica reformată calvină din comuna Sic, Muzeul de Artă Cluj-Napoca, Muzeul Etnografic al Transilvaniei, Muzeul Naţional de Istorie a Transilvaniei – Colecţia de Istorie a Farmaciei.
      Premierea câştigătorilor acestui concurs se va realiza mâine, în cadrul conferinţei de presă, când se vor anunţa şi rezultatele parţiale ale proiectului. Premiile acordate vor consta în materiale pentru promovare şi publicitate realizate în cadrul proiectului „Clujul – peisaj cultural”: albume, broşuri, pliante, cd multimedia, hărţi, termos, mape, pixuri, agende, calendare, iar fotografiile câştigătoare vor fi postate pe site-ul proiectului www.clujulpeisajcultural.ro.
      Proiectul este finanţat prin Programul Operaţional Regional 2007-2013, Axa prioritară 5 – Dezvoltarea durabilă şi promovarea turismului, Domeniul major de intervenţie 5.3 – Promovarea potenţialului turistic şi crearea infrastructurii necesare, în scopul creşterii atractivităţii  României ca destinaţie turistică.

15.02.2012