Judeţul Cluj, promovat cu succes în cadrul Târgului de Turism Internaţional de la Chişinău

Consiliul Judeţean Cluj a participat, în perioada 7 – 10 februarie 2019, la Târgul de Turism Internaţional ,,Tourism. Leisure. Hotels” de la Chişinău, eveniment organizat în cadrul Centrului Expozţonal MoldExpo.
Alin Tişe, preşedintele Consiliului Judeţean Cluj: ,,Sunt ferm convins că am reuşit să le trezim interesul fraţilor noştri de peste Prut pentru a redescoperi România, Transilvania şi Clujul. Ne-a bucurat interesul moldovenilor pentru judeţul nostru, în ansamblu, cu tot ce are acesta mai bun, dar şi faptul că aspectele legate de istorie le-au trezit un interes aparte.”
     Cele patru zile ale evenimentului au fost dedicate atât interacţiunii directe cu numeroşii vizitatori prezenţi la stand cât şi discuţiilor cu reprezentanţii diverselor agenţii de turism. Acestora le-au fost oferite materiale de promovare a celor mai reprezentative obiective şi atracţii turistice ale judeţului, precum Salina Turda, Staţiunea Muntele Băişorii, Lacul Beliş-Fântânele, Cheile Turzii, Cascada „Vălul Miresei”, Castelul Banffy de la Bonţida, Muzeul Memorial „Octavian Goga” de la Ciucea, Mănăstirea „Adormirea Maicii Domnului“ din Nicula, etc. Au fost, astfel, oferite,  materiale de promovare turistică constând în albume, broşuri, pliante, flyere, autocolante, prezentări multimedia, materiale promoţionale, etc. Totodată, au fost puse la dispozţa vizitatorilor informaţii referitoare la opţiunile de cazare, precum şi materiale cuprinzând atracţiile turistice atât din municipiul Cluj-Napoca, cât şi din judeţ, grupate pe categorii tematice: Muzee, Atracţii naturale, Drumul Sării, Biserici şi Mănăstiri, Palate şi Castele, Circuite de o zi cu plecare din municipiul Cluj-Napoca.
     În acelaşi timp, nu a fost uitată nici prezentarea specificului gastronomic al judeţului Cluj, la standul Consiliului Judeţean Cluj având loc, în fiecare zi de desfăşurare a târgului, degustări de produse tradţonale care au reprezentat o adevărată atracţie şi un deliciu pentru publicul moldovean.
     Printre participanţii la tîrgul „Tourism.Leisure.Hotels” s-au regăsit ministere de resort şi birouri naţionale de turism, operatori turistici, agenţii de turism, companii aeriene, transportatori, unităţi de cazare, staţiuni, companii de asigurări, dar şi reprezentanţi din domeniul cultural, culinar şi de business.
     La evenimentul din capitala Republicii Moldova judeţul Cluj a fost reprezentat de angajaţii Centrului Naţional de Informare şi Promovare Turistică din cadrul Consiliului Judeţean. În cadrul standului României, organizat de Ministerul Turismului, aceştia au promovat patrimoniul şi paleta de servicii turistice a judeţului Cluj, alături de centrele de informare şi promovare turistică din jueţe precum Suceava, Prahova, Botoşani, etc.

11 februarie 2019