Judeţul Cluj, promovat şi în acest an la cel mai mare eveniment dedicat industriei de turism din România!

Consiliul Judeţean Cluj, prin Serviciul Centrul Naţional de Informare şi Promovare Turistică Cluj, participă în perioada 21-24 februarie 2019 la edţa de primăvară a Târgului Internaţional de Turism al României găzduit de centrul expozţonal Romexpo din Bucureşti.
     Ajuns la cea de-a 41-a edţe, Târgul Internaţional de Turism al României reprezintă cel mai important eveniment de profil din ţara noastră, fiind locul ideal de prezentare a celor mai avantajoase oferte şi pachete turistice, atât din România, cât şi din străinătate.
    Patrimoniul judeţului Cluj, cu tot ceea ce înseamnă tradţi, peisaje, legende şi valoare arhitecturală va fi promovat prin intermediul unei game variate de materiale şi surse alternative ce evidenţiază diversitatea serviciilor turistice oferite şi formelor de turism practicate în zona Cluj. Conceptul general al prezentării va integra atât informaţii privind obiectivele turistice şi locurile reprezentative din judeţ, cât şi o abordare personalizată a tuturor celor dornici să-şi petreacă o vacanţă în Cluj, prin ilustrarea unor adevărate experienţe culturale, cu un grad ridicat de interes în rândul turiştilor de pretutindeni.
     Nu în ultimul rând, invitaţia lansată pentru o incursiune de neuitat în judeţul Cluj va fi făcută şi prin intermediul unei prezentări video dinamice. Ea va avea în prim-plan profilarea Clujului ca o destinaţie ideală a celor care preferă festivalurile, atât din domeniul muzical, cât şi de film, culinar, sportiv ş.a.m.d. Acestora le sunt prezentate activităţi şi itinerarii inedite, atât în oraşul din inima Transilvaniei, cât şi în alte locuri din împrejurimi de un farmec pitoresc aparte.
    Târgul de Turism de la Bucureşti contribuie la consolidarea industriei turismului din România, atât prin promovarea unitară a zonelor de atracţie şi a paletei de servicii turistice, cât şi prin organizarea de conferinţe şi sesiuni de dezbateri ce abordează principalele tematici ale industriei. La edţa de primăvară din anul 2018 au participat 306 companii expozante din 14 ţări, evenimentul  înregistrând un număr de peste 21.500 de vizitatori.

21 februarie 2019