Judeţul Cluj va avea o nouă centură ocolitoare

Judeţul Cluj va avea o nouă centură ocolitoare

Preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, domnul Alin Tişe a inţat un proiect de hotărâre privind încheierea unui acord de asociere între Judeţul Cluj şi municipiile Turda şi Câmpia Turzii în vederea realizării proiectului de investţi „Centură ocolitoare Turda-Câmpia Turzii”.
     Proiectul, ce urmează a fi dezbătut în cadrul proximei şedinţe a forului administrativ judeţean, vizează îmbunătăţirea conectivităţii rutiere în zona urbană funcţională Turda-Câmpia Turzii, dezvoltarea judeţeană şi îmbunătăţirea mobilităţii, cu impact asupra calităţii mediului. Totodată, prin realizarea acestui obiectiv se urmăreşte şi crearea de noi locuri de muncă şi transformarea judeţului Cluj şi a conurbaţiei Turda-Câmpia Turzii în centre importante în reţeaua rutieră rapidă regională şi naţională.
     Preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, Alin Tişe: „Vom mobiliza toate resursele de care dispunem pentru ca acestă investţe să se concretizeze cât mai rapid. Odată finalizată centura ocolitoare, potenţialul economic şi investţonal al zonei va fi şi mai bine pus în valoare, întreaga zonă şi judeţul Cluj, în ansamblu, devenind mult mai accesibile şi atractive atât pentru investitori cât şi pentru toţi cei care ne tranzitează judeţul.”

În acest scop, forul administrativ judeţean va cuprinde în bugetul propriu sumele necesare pentru coordonarea, elaborarea documentaţiilor tehnico-economice şi de urbanism necesare proiectului, precum şi pentru elaborarea documentaţiilor de urbanism pentru întreg obiectivul de investţi.

27 august 2020