Locuitorii comunei Ţaga vor beneficia, în curând, de gaze naturale

Locuitorii comunei Ţaga vor beneficia, în curând, de gaze naturale

Consiliul Judeţean Cluj a emis autorizaţia de construire în vederea executării lucrărilor de extindere a reţelei de gaze naturale în cele patru sate aparţinătoare ale comunei Ţaga: Sântioana, Sântejude, Sântejude-Vale şi Năsal.
Alin Tişe, preşedintele Consiliului Judeţean Cluj: „Introducerea gazului în comuna Ţaga va spori, în mod cert, atractivitatea investţonală şi turistică a zonei, cunoscută atât pentru salba de lacuri piscicole cât şi pentru brânzeturile tradţonale fabricate aici”.
Proiectul prevede extinderea reţelei de gaze naturale existente în reşedinţa de comună, Ţaga, atât înspre est, în satul Năsal, cât şi pe direcţia nord-vest în localităţile Sântioana, Sântejude şi Sântejude-Vale. Noul sistem de distribuţie a gazelor naturale se va întinde, astfel, pe o lungime de aproape 37 de km şi va cuprinde racorduri la toţi consumatorii care şi-au exprimat dorinţa.
În valoare totală de 21,5 milioane de lei, investţa va fi realizată de Primăria comunei Ţaga, atât din fonduri europene cât şi cu finanţare de la bugetul local.
Introducerea gazelor naturale în comuna Ţaga va spori considerabil gradul de confort şi nivelul de trai al locuitorilor din cele patru sate şi va crea, totodată, posibilitatea diversificării activităţilor comerciale precum şi a atragerii de noi investţi.

16 aprilie 2021

Sursa foto: Internet