Lucrări de întreținere pe drumul județean DJ 161D (DJ 172F) – Nireș – Valea Ungurașului

CONSILIUL JUDEȚEAN CLUJ

Consiliul Județean Cluj a demarat o serie de lucrări de întreținere curentă și periodică pe drumul județean DJ 161D (DJ 172F) – Nireș – Valea Ungurașului.
Acestea vizează sectorul în lungime de peste 20,5 kilometri, cuprins între pozițiile kilometrice 10+400 și 30+950, și au drept scop asigurarea unei circulații normale, în condiții de siguranță.

Alin Tișe, președintele Consiliului Județean Cluj: „Sunt lucrări importante pentru că, prin joncțiunea cu drumul județean DJ 172F, drumul județean 161D facilitează accesul pe trei direcții, respectiv municipiile Dej și Gherla, dar și spre județul Bistrița-Năsăud.”

În această fază se execută operațiuni constând în frezarea zonelor de carosabil deteriorate, plombări cu îmbrăcăminți asfaltice și tratarea burdușirilor și a tasărilor.
De asemenea, urmează a mai fi derulate operațiuni constând în colmatarea rosturilor, înlăturarea pietrișului și a criblurii de pe carosabil, aducerea la profil a acostamentelor, asigurarea scurgerii apelor din zona drumului prin curățarea șanțurilor, rigolelor și a podețelor, tăierea lăstărișului și a vegetației din zona drumului, reprofilarea drumurilor laterale, înlocuirea de podețe și refacerea camerelor de cădere.

21 iulie 2023