Lucrările de alimentare cu apă a localităţilor Casele Miceşti şi Sălicea, recepţionate

Astăzi, 5 august 2020, specialiştii Consiliului Judeţean Cluj, alături de cei ai Companiei de Apă Someş S.A., au recepţionat lucrările de alimentare cu apă potabilă a localităţilor Casele Miceşti şi Sălicea.

Alin Tişe, preşedintele instituţiei: „Ma bucur foarte mult ca cetatenii celor doua localitati limitrofe municipiului Cluj-Napoca se vor bucura in curand de apa potabila furnizata în sistem centralizat, cu toate beneficiile care decurg de aici: imbunatatirea calitatii vietii, cresterea confortului si sporirea securitatii igienico-sanitare”.

Principalele lucrări realizate pe perioada celor şase luni de execuţie a contractului au vizat montarea a 86 de branşamente la imobile, edificarea unei conducte de aducţiune în lungime de 3,8 km de la rezervoarele din Feleacu până în localitatea Casele Miceşti (comuna Feleacu), respectiv a unei reţele de distribuţie a apei în lungime de 3,7 km de la rezervorul din Sălicea (comuna Ciurila) până în localitatea Casele Miceşti.

Valoarea totală a contractului a fost de 1.300.204,17 lei fără TVA, fondurile fiind asigurate din Fondul IID (Întreţinere, Înlocuire, Dezvoltare), constituit de Compania de Apă Someş şi Consiliul Judeţean Cluj în vederea finanţării acelor proiecte edilitare locale care nu au fost cuprinse până în acest moment în programele majore de investţi atrase de la Uniunea Europeană.

5 august 2020