Lucrările de modernizare derulate pe lotul 2 al Drumului Bistriţei au intrat în faza de aşternere a stratului de uzură

INFORMARE DE PRESĂ

Consiliul Judetean Cluj aduce la cunoştinţa participanţilor la trafic şi a locuitorilor din zonă faptul că lucrările de reabilitare şi modernizare derulate pe sectorul de drum DJ 109 Aşchileu – limită cu judeţul Sălaj au intrat în faza de aşternere a celui de-al doilea strat de asfalt, respectiv cel de uzură. Acest tronson reprezintă Lotul 2 din cadrul proiectului cu finanţare europeană ce vizează Traseul Regional Transilvania Nord, Drumul Bistriţei.

Alin Tişe, preşedintele Consiliului Judeţean Cluj: “Stadiul lucrărilor este unul foarte bun, vom reuşi să finalizăm asfaltarea lotului doi înainte de termenele asumate. De altfel, după ce a fost turnat integral primul strat de asfalt, şi cel de uzură a fost deja aşternut în proporţie de cca. 50%. Cât de curând vom oferi tuturor celor interesaţi o legătură rapidă şi facilă între judeţele Cluj şi Sălaj iar locuitorilor din zonă le vom asigura un acces optim către joncţiunea cu drumul judeţean 109A şi, mai departe, cu drumul naţional DN 1C, pe direcţiile Cluj, respectiv Gherla – Dej“.

Lucrările de modernizare vizează un tronson în lungime de 11,9 kilometri, cuprins între Vultureni, mai exact joncţiunea cu drumul judeţean 109A şi limita cu judeţul Sălaj. Acestea au constat într-o serie de lucrări complexe, în profunzimea drumului, de la fundaţie până la aşternerea celor două straturi de covor asfaltic, respectiv binder şi strat de uzură.
Anterior, au fost executate lucrări constând în realizarea de accese la proprietăţi, introducerea de tuburi şi turnarea de beton la accesele către proprietăţi, lucrări de asigurare a scurgerii apelor, respectiv şanţuri, şanţuri betonate, rigole carosabile, poduri şi podeţe şi, nu în ultimul rând, staţii de transport în comun în fiecare localitate.
Pentru completa finalizare a acestui proiect de investţi finanţat din fonduri europene urmează să mai fie realizate şanţuri betonate şi accesele la proprietăţi rămase neexecutate până la acest moment, montarea de parapeţi în zonele unde situaţia impune acest lucru, precum şi lucrări de marcaje şi semnalizare rutieră.

5 octombrie 2020