Lucrările de reabilitare a Şcolii Speciale pentru Deficienţi de Auz „Kozmutza Flóra”, în plină desfăşurare

Lucrările de reabilitare a Şcolii Speciale pentru Deficienţi de Auz „
Kozmutza Flóra”, în plină desfăşurare

Lucrările de construcţii la obiectivul Reabilitare structurală şi reamenajare arhitecturală pentru clădirea de ateliere la Şcoala Gimnazială Specială pentru Deficienţi de Auz „Kozmutza Flóra”, instituţie de învăţământ special aflată în subordinea forului administrativ judeţean au debutat şi se află în plină desfăşurare la acest moment.
     Intervenţiile vizează refacerea faţadelor construcţiei care găzduieşte atelierele instituţiei, termoizolarea întregii clădiri, precum şi derularea unor operaţiuni la nivelul învelitorii clădirii, înlocuirea elementelor de lemn degradate, a jgheaburilor, burlanelor şi a ţiglelor deteriorate. În ceea ce priveşte partea interioară a clădirii, pe lângă acţiunile de consolidare a structurii de rezistenţă, lucrările constau în realizarea termoizolării, hidroizolării la nivelul planşeelor şi a pardoselilor, refacerea/finisarea pereţilor, realizarea de tâmplării noi.
      Lucrările mai vizează, totodată, şi refacerea instalaţiilor de alimentare cu energie electrică, atât cele interioare cât şi cele de la exteriorul construcţiei, precum şi instalaţiile de apă şi canalizare, fiecare spaţiu fiind echipat şi dotat în funcţie de destinaţia sa. De asemenea, instalaţia de încălzire va fi înlocuită cu una nouă cu performanţe superioare în ceea ce priveşte randamentul, confortul termic şi siguranţa în exploatare, cea veche fiind dezafectată. La finalul lucrărilor, spaţiile vor fi dotate cu mobilier nou, jocuri adaptate vârstei elevilor care le vor utiliza, iar atelierele de pictură vor dispune de toate materialele necesare pentru ca tinerii ce le trec pragul să îşi poată pune în valoare creativitatea.
      Spaţiul care împrejmuieşte clădirea atelierelor a fost, de asemenea, regândit, urmând a fi întreprinse acţiuni pentru asigurarea unui acces facil pentru persoanele cu handicap locomotor.  De asemenea, va fi creată şi o zonă de spaţiu verde, urmând a se realiza acţiuni de amenajare a acelui perimetru unde, printre altele vor fi plantaţi şi pomi.
      Lucrările au un termen de execuţie de 22 de luni şi sunt realizate de către societatea CONSTRUCT MAPCOM SRL. Valoarea totală lucrărilor este de 3.320.702,24 lei fără TVA.

4 august 2020