Magazinprodusdecluj.ro, lansat de Consiliul Judeţean Cluj pentru comercializarea produselor locale, tot mai solicitat. Comenzile au crescut cu cca. 300%

Comenzile au crescut cu cca. 300%

Platforma de vânzare online a produselor tradţonale locale lansată de Consiliul Judeţean Cluj, respectiv magazinprodusdecluj.ro, a înregistrat în ultima perioadă o creştere exponenţială a vânzărilor. Aceasta a avut loc în contextul măsurilor de securitate sanitară recent impuse de autorităţile centrale în vederea limitării răspândirii infecţiei cu SARS-Cov-2.
     Astfel, numărul comenzilor efectuate pe platforma online www.magazinprodusdecluj.ro s-a triplat. Pentru a putea onora în timp util toate comenzile plasate pe platformă, a fost luată decizia de a creşte frecvenţa livrărilor la două zile pe săptămână – marţi şi vineri. În cazul în care numărul comenzilor va continua să crească, există chiar posibilitatea ca produsele să fie livrate zilnic.
     De asemenea, având în vedere interesul tot mai crescut pentru produsele locale clujene, comandate şi livrate de la producători, dar şi diversificarea cererii, se analizează posibilităţile de extindere a ofertei.

Alin Tişe, preşedintele Consiliului Judeţean Cluj: „Ne bucurăm că putem fi de folos clujenilor, în aceste vremuri de pandemie şi restricţii, fie că este vorba de producători sau cumpărători. Le oferim posibilitatea de a cumpăra direct de la producătorii locali, într-o manieră extrem de facilă şi în condţi de deplină siguranţă sanitară. În final, vor avea satisfacţia de a fi consumat produse naturale de cea mai bună calitate şi de a fi sprijinit, în acelaşi timp, economia clujeană şi producătorii locali”.

În prezent, www.magazinprodusdecluj.ro cuprinde produsele a aproximativ 30 de antreprenori care oferă uleiuri presate la rece, brânzeturi, preparate din carne, sucuri, ciocolată artizanală, dulceţuri şi siropuri naturale, prăjituri de casă, vinuri, miere de albine, legume şi fructe de sezon, produse de igienă personală, etc. Produsele pot fi vizionate şi comandate direct de pe platformă, plata fiind făcută direct cu cardul. Pentru detalii privind produsele, dar şi pentru suport tehnic necesar plasării comenzilor, este disponibilă linia telefonică 0741985823, zilnic între orele 9.00 şi 19.00. Livrarea este gratuită la comenzi de peste 150 lei, în municipiul Cluj-Napoca şi în întreaga Zonă Metropolitană.

10 noiembrie 2020