Ref.: Medicii clujeni se perfecţionează în prevenţia şi tratarea hepatitelor cronice de tip B şi C

Nu mai puţin de 70 de medici clujeni specialişti şi rezidenţi în boli infecţioase vor participa în perioada 27 – 31 octombrie a.c., la Cluj-Napoca, la o serie de cursuri de formare. Acestea fac parte din prima etapă de desfăşurare a proiectului cu finanţare europeană „HEPAMED – Optimizarea prevenţiei şi tratamentului Hepatitelor cronice B şi C prin creşterea competenţelor personalului medical din România”.
     Având ca termen de finalizare luna decembrie a anului 2020, proiectul este implementat de către Spitalul Clinic de Boli Infecţioase din subordinea Consiliului Judeţean Cluj, în parteneriat cu Universitatea de Medicină şi Farmacie „Iuliu Haţieganu” Cluj-Napoca, Spitalul Clinic de Boli Infecţioase Braşov, Universitatea „Ovidius” din Constanţa şi Spitalul Clinic de Boli Infecţioase şi Tropicale „Dr. Victor Babeş” Bucureşti.
     Pe parcursul perioadei de derulare a proiectului, cele 1.200 de persoane ce constituie grupul ţintă şi care provin din regiunile Nord-Vest, Centru, Sud-Est şi Bucureşti-Ilfov vor participa la sesiuni de instruire în prevenţia, diagnosticul şi tratamentul hepatitelor cronice B şi C. Dintre aceştia, 340 sunt medici specialişti şi rezidenţi în boli infecţioase, 420 sunt medici specialişti – medicină de familie, iar 440 sunt asistenţi medicali.
     „Dincolo de satisfacţia faptului că un proiect european atât de important este coordonat de spitalul nostru de boli infecţioase, utilitatea acestuia este cu atât mai mare cu cât, după parcurgerea tuturor etapelor, echipele medicale vor putea contribui la reducerea numărului de cazuri şi, respectiv, la o mai bună tratare a pacienţilor infectaţi cu astfel de viruşi hepatici”, a declarat preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, domnul Alin Tişe.
     În scopul atingerii obiectivelor proiectului, pentru fiecare categorie din grupul ţintă au fost gândite diverse programe de formare, respectiv: Prevenţie, diagnostic, stadializare şi tratament al hepatitelor virale acute şi cronice B şi C-actualităţi şi noi cercetări; Prevenţia transmiterii hepatitelor virale şi a altor boli transmisibile prin proceduri chirurgicale; Psihoterapie pentru creşterea calităţii vieţii persoanelor cu hepatită cronică; Vaccinare şi imunizare în hepatitele virale-noi tendinţe, elaborarea de strategii de creştere a gradului de complianţă a populaţiei la vaccinare, mai ales în rândul grupurilor vulnerabile şi dezavantajate; Patologia secundară cronică severă: ciroză şi cancer hepatic; actualităţi în prevenţia patologiei secundare cronice; Sarcina şi hepatita virală. De asemenea, la finalul proiectului vor fi editate trei ghiduri de bună practică „state-of-the-art”, câte unul pentru fiecare categorie de grup ţintă şi vor avea loc diverse schimburi de bune practici naţionale şi transnaţionale.
     Printre beneficiile proiectului se numără schimburile interne de bune practici pentru cinci medici specialişti din fiecare regiune, participarea anuală a 12 medici specialişti şi opt medici de familie din cele patru regiuni la congresul european The International Liver Congress, precum şi schimburile externe de bune practici la Nijmegen-Olanda de care vor beneficia 20 de medici specialişti. Nu în ultimul rând, fiecare participant va primi câte un ghid de bună practică „state-of-the-art” actualizat.
     Valoarea totală a proiectului este de 9.763.291,85 lei, din care 8.243.668,53 lei reprezintă finanţarea nerambursabilă asigurată din Fondul Social European, 1.324.357,35 lei reprezintă finanţarea nerambursabilă asigurată din bugetul naţional, iar 195.265,97 lei este cofinanţarea parteneriatului.

25 octombrie 2018