Modernizarea rețelelor de apă și canalizare din Cluj-Napoca continuă în ritm susținut

CONSILIUL JUDEȚEAN CLUJ

Au fost deja finalizate lucrările pe 15 străzi

Compania de Apă „Someș” S.A, societate aflată sub autoritatea Consiliului Județean Cluj, continuă lucrările de modernizare, cu fonduri europene, a rețelelor de apă și canalizare din municipiul Cluj-Napoca.

Astfel, lucrările de înlocuire și reabilitare a conductelor de apă și de canalizare aflate în execuție pe nouă străzi înregistrează un progres fizic de 55%, fiind deja finalizați 5.645 de metri dintr-un total de 10.291 metri proiectați.

De asemenea, lucrările au fost deja finalizate pe nu mai puțin de 15 străzi, însumând o lungime de 5.274 metri de conducte.

Alin Tișe, președintele Consiliului Județean Cluj:La mai puțin de 10 luni de la demararea efectivă, în Cluj-Napoca, a investiției din fonduri europene, în valoare de circa 25 milioane de euro, lucrările înaintează în ritm alert. Încercăm să profităm de toamna blândă pentru a finaliza lucrările deja începute”.

În valoare totală de 124.044.854 lei, investiția este parte a mega-proiectului european, în valoare totală de 404 milioane de euro, finanțat prin Programul Operațional Infrastructură Mare – POIM 2014-2020.

Contractul de execuție semnat la finele anului precedent prevede modernizarea rețelelor de apă și canalizare pe nu mai puțin de 117 străzi din municipiul Cluj-Napoca, pe o lungime totală de 51.650 metri.

Investiția vizează îmbunătățirea calității apei potabile pentru cetățeni  prin reducerea considerabilă a numărului de avarii și întreruperi, dar și diminuarea pierderilor din rețea.

20 octombrie 2023