Municipiul Dej, beneficiar al unei noi reţele de distribuţie a apei potabile şi de canalizare

Consiliul Judeţean Cluj continuă lucrările privind dezvoltarea infrastructurii de apă şi apă uzată în judeţul Cluj, în vederea obţinerii unei reţele de apă şi canalizare modernă, conformă celor mai noi standarde în domeniu şi normativelor europene în vigoare.
     În acest sens, la nivelul municipiului Dej se vor realiza lucrări în cuantum de 8, 773.098 euro. În concret, localitatea clujeană va beneficia de o nouă reţea de distribuţie a apei potabile de aproximativ 5,5 km, o reţea nouă de canalizare în lungime de 25 de km, trei noi staţii de pompare a apei potabile, 11 staţii de pompare a apei uzate şi de o conductă de refulare a apei uzate menajere de cca. patru km. Totodată, se vor reabilita peste şase km de reţea de distribuţie a apei potabile, precum şi aproximativ cinci km de reţea de canalizare.
     Lucrările vor fi executate de către Compania de Apă „Someş” S.A, în baza contractului de lucrări numărul patru din cadrul „Proiectului regional de dezvoltare a infrastructurii de apă şi apă uzată din judeţele Cluj şi Sălaj, în perioada 2014-2020”, proiect cu finanţare europeană în valoare de 355,6 milioane de euro, câştigat la finele anului 2018.

30 iulie 2019