Noi aparaturi medicale achizţonate de Consiliul Judeţean Cluj pentru Spitalul Municipal Turda

Consiliul Judeţean Cluj a achizţonat patru noi echipamente şi aparaturi medicale de înaltă tehnologie de care urmează să beneficieze Spitalul Municipal Turda. Este vorba despre două ecografe multidisciplinare, un cardiotocograf şi o linie de testări imunohematologie-micrometodă.

Alin Tişe, preşedintele Consiliului Judeţean Cluj: „Cu siguranţă, noile dotări vor contribui semnificativ la îmbunătăţirea stării de sănătate a pacienţilor turdeni. În ce ne priveşte, vom continua să sprijinim financiar nu doar spitalele pe care le avem în subordine, ci şi cele din judeţ, întrucât ne dorim ca toţi clujenii să poată beneficia de servicii medicale de calitate”.

Valoarea echipamentelor medicale este de 471.271 de lei, bani special alocaţi în acest scop din bugetul propriu al Consiliului Judeţean Cluj. Aceste aparaturi vor intra în dotarea Unităţii de Transfuzie Sanguină şi a secţiilor de Medicină Internă, respectiv Obstetrică Ginecologie ale spitalului din Turda.

11 noiembrie 2020