Noi comunităţi clujene vor fi racordate în acest an la reţeaua centralizată de apă potabilă a judeţului

Şapte noi localităţi clujene vor beneficia, începând cu acest an, de avantajele alimentării cu apă potabilă din sistemul centralizat administrat de Compania de Apă Someş S.A. (CASSA). Acesta deserveşte, în prezent, circa 700.000 locuitori, din judeţele Cluj, Sălaj şi Mureş.
     Astfel, până în vară vor fi finalizate şi date în funcţiune reţelele de apă din localităţile Mera, Rădaia şi Suceagu din comuna Baciu, Sălicea – comuna Ciurila, Boju – comuna Cojocna, respectiv Bădeşti şi Chidea din comuna Vultureni.
     În valoare totală de aproximativ 18 milioane de lei, noile investţi în infrastructura de alimentare cu apă sunt finanţate de Consiliul Judeţean din redevenţa şi impozitul pe profit care revin forului administrativ judeţean, în calitate de acţionar majoritar al Companiei de Apă Someş S.A.. Acestor investţi li se vor adăuga numeroase altele, finanţate din programul european în valoare de peste 355 de milioane de euro implementat în prezent de CASSA.
     Până la finele lunii mai a.c., Compania de Apă Someş va da în funcţiune alimentarea cu apă în cinci din cele şapte localităţi clujene. Astfel, în ceea ce priveşte proiectul de alimentare cu apă din satele Mera, Suceagu şi Rădaia, lucrările sunt extrem de avansate, până în acest moment fiind deja finalizată conducta de aducţiune, respectiv peste 90% din reţeaua de distribuţie, adică 21,6 km.
     În ceea ce priveşte investţa din satele Bădeşti şi Chidea, comuna Vultureni, până în acest moment au fost executate lucrările la conducta de aducţiune, respectiv 4 km, dar şi peste 97% din conductele de distribuţie, mai exact 12,18 km.
     Referitor la introducerea apei în localităţile Boju şi Sălicea, aceasta urmează a fi finalizată în cursul lunii iulie 2019. În ceea ce priveşte stadiul fizic al lucrărilor realizate pe teritoriul comunei Cojocna, până în prezent s-a finalizat conducta de aducţiune în lungime de 3 km, executându-se deja şi peste 85% din lungimea conductelor de distribuţie. Şi în satul Sălicea, comuna Ciurila, au fost finalizate conductele de aducţiune în lungime de 2 km şi cele de distribuţie, de 15,7 km, cu lucrările aferente la cămine şi hidranţi.

15 februarie 2019