Noi demersuri ale Consiliului Judeţean pentru realizarea unei facilităţi de tip park&ride

Ref.: Noi demersuri ale Consiliului Judeţean pentru realizarea unei facilităţi de tip
park&ride

Preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, domnul Alin Tişe, a inţat o serie de noi demersuri în vederea realizării unei facilităţi de tip „park&ride” la intrarea în municipiul Cluj-Napoca, în proximitatea Aeroportului Internaţional ,,Avram Iancu”. Obiectivul principal al acestei investţi publice este de a contribui la descongestionarea traficului şi la stimularea mobilităţii din perimetrul zonei metropolitane clujene, prin utilizarea mijloacelor de transport public.
     Astfel, potrivit hotărârii adoptate de plenul forului administrativ judeţean, Consiliul Judeţean a solicitat transmiterea unui teren cu suprafaţa de 30.342 de mp situat în Municipiul Cluj-Napoca, str. Aviatorilor, nr.4, din proprietatea publică a statului şi din administrarea Ministerului Afacerilor Interne în proprietatea publică a Judeţului Cluj. Terenul administrat de MAI este lipit de cel pe care Consiliul Judeţean îl deţine în proprietate pe strada Traian Vuia nr. 149 şi pe care intenţionează a-l folosi în acelaşi scop, al realizării unei facilităţi park&ride, investţe ce urmează a fi corelată cu un alt proiect prioritar al autorităţii judeţene, cel de edificare a unui Centru Internaţional de Congrese, Conferinţe şi Expozţi.
     „Realizarea unei asemenea parcări va genera beneficii multiple, atât pentru clujeni cât şi pentru cei care vizitează sau tranzitează Clujul. Acestea sunt legate, în principal, de un trafic mult mai fluid şi de o mobilitate sporită, dar lista avantajelor e mult mai cuprinzătoare”, a declarat preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, domnul Alin Tişe.
     Potrivit protocolului de colaborare inter-instituţională încheiat în vara acestui an în scopul realizării unei facilităţi de tip „park and ride”, Primăriei municipiului Cluj-Napoca îi revine sarcina amenajării de staţii pentru mijlocele de transport în comun şi bike sharing, respectiv realizarea accesului auto şi pietonal cu dotările şi infrastructura aferentă. În ceea ce priveşte Consiliul Judeţean Cluj, acesta urmează să realizeze amenajarea, administrarea şi întreţinerea parcării, cu menţiunea că aceste facilităţi vor funcţiona contra cost, taxele urmând a fi stabilite şi încasate de către forul judeţean.
     Precizăm în acest context faptul că parcări de tip ,,park&ride” funcţionează deja cu succes în numeroase oraşe din Europa. Fiind situate la intrările în oraşe, acestea le permit şoferilor provenţ din alte localităţi să îşi parcheze autovehiculele şi să folosească pentru a ajunge în zona centrală mijloacele de transport în comun. În acest fel, se contribuie semnificativ la decongestionarea traficului prin reducerea numărului de autovehicule aflate în circulaţie în interiorul localităţii.

28 noiembrie 2018