Noi demersuri pentru realizarea Parcului Industrial Tetarom V

Noi demersuri pentru realizarea Parcului Industrial Tetarom V

Consiliul Judeţean Cluj a aprobat luni, 31 august a.c., proiectul de hotărâre privind declanşarea procedurilor de expropriere a unor terenuri din comuna Luna, demers necesar în vederea realizării infrastructurii de acces la viitorul parc industrial Tetarom V.
     Alin Tişe, preşedintele Consiliului Judeţean Cluj: „E un nou pas înainte pe care îl facem pentru construirea Tetarom V. Parcurile industriale pe care le administrăm şi-au dovedit din plin viabilitatea, reprezentând unul din principalele motoare de dezvoltare a Clujului. Fără îndoială, zona Turda-Câmpia Turzii şi localităţile limitrofe vor avea doar de câştigat prin crearea acestui nou parc industrial”.

Drumul propus a se realiza va asigura legătura între drumul naţional DN 15, Parcul Industrial Tetarom V şi viitoarea autostradă A3, care este în curs de construire. Concret, pe lângă calea de acces în lungime de aproximativ 2,2 kilometri, vor mai fi construite un sens giratoriu la intersecţia cu DN15, un acces simplu la A3 şi, în ultimă fază, un pod peste râul Arieş.
     Realizarea infrastructurii rutiere va conduce la  desfăşurarea în condţi optime a activităţii şi va creşte atractivitatea viitorului parc industrial din punct de vedere investţonal. Totodată, materializarea acestui obiectiv va contribui şi la crearea de noi locuri de muncă, impulsionând, astfel, dezvoltarea economică a zonei.
     În acest sens, suma necesară pentru plata despăgubirilor, în cuantum de 4.800.000 de lei, va fi alocată din bugetul propriu al judeţului Cluj.
    Reamintim faptul că viitorul parc industrial Tetarom V va fi edificat în localitatea Luna, înspre Luncani şi se va întinde pe o suprafaţă de circa 115 hectare. Acesta va fi realizat în baza acordului încheiat între Consiliul Judeţean Cluj şi Primăriile Câmpia Turzii şi Luna.

31 august 2020