Noi echipamente de luptă împotriva COVID-19 vor intra în dotarea Ambulatoriului Spitalului Judeţean de Urgenţă Cluj

Preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, domnul Alin Tişe, a inţat un proiect de hotărâre care va fi dezbătut în cadrul şedinţei ordinare de joi, 30 iulie 2020 şi care vizează modificarea listei de echipamente medicale ce vor intra în dotarea Ambulatoriului Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă Cluj-Napoca în cadrul proiectului cu finanţare europeană câştigat de forul administrativ judeţean.
     Astfel, în urma reevaluării nevoilor ambulatoriului, s-a apreciat că este oportună renunţarea la trei tipuri de echipamente care nu sunt de primă necesitate în contextul actual – un angiograf monoplan cu staţie grafică cu posturi multiple, şase roboţi pentru inscripţionarea imaginilor pe CD/DVD şi o lampă scialitică cu prindere în tavan. În locul acestora vor fi achizţonate 11 tipuri de aparaturi medicale strict necesare în perioada următoare pentru a face faţă, în special, crizei COVID-19 şi a asigura buna desfăşurare a actului medical din cadrul ambulatoriului unităţii spitaliceşti.

*   *   *

Cele 55 de noi echipamente introduse pe lista aparatelor medicale ce vor fi achizţonate pentru Ambulatoriul Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă din Cluj sunt:

• un aparat de monitorizare noninvazivă prin bioimpedanţă toracică;

• un ecograf pentru ginecologie;

• o masă de consultaţii;

• o lampă pentru consultaţii;

• un electrocauter cu trusă de laparoscopie;

• o trusă cu instrumente ginecologice;

• un colposcop;

• 12 bucăţi de troliu mobil mare;

• 12 bucăţi de troliu mobil mic;

• 12 sisteme modulare duble,

• precum şi 12 sisteme de depozitare materiale sanitare cu un turn şi extensie.

Reamintim, în acest context, faptul că, valoarea totală a proiectului este de 13.182.344,01 lei. Acesta a fost depus spre finanţare de către Consiliul Judeţean Cluj şi a fost declarat câştigător în cadrul Programului Operaţional Regional 2014-2020.

29 iulie 2020