Ref.: Noi echipamente destinate diagnosticării şi tratării bolilor pneumologice, din bani europeni

Preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, domnul Alin Tişe, a inţat două proiecte de hotărâre vizând aprobarea proiectului cu finanţare europeană şi a studiului de oportunitate pentru „Dotarea Ambulatoriului Spitalului Clinic de Pneumoftiziologie Leon Daniello”, instituţie spitalicească aflată în subordinea forului administrativ judeţean.
     „Achizţonarea, cu fonduri europene, de aparate şi echipamente medicale de ultimă generaţie este mai mult decât oportună, cu atât mai mult cu cât incidenţa bolilor de plămâni este tot mai crescută. Aceste dotări au menirea de a veni în sprijinul echipei medicale a Spitalului de Pneumoftiziologie care va putea, astfel, să identifice cu mai multă uşurinţă bolile de plămâni şi să administreze pacienţilor tratamentul adecvat”, a declarat preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, domnul Alin Tişe.
    Proiectul vizează achizţonarea unor echipamente de înaltă performanţă pentru dezvoltarea şi diversificarea activităţii ambulatoriului, în scopul creşterii calităţii actului medical şi asigurării unui diagnostic şi tratament de înaltă calitate.
   Consiliul Judeţean intenţionează, astfel, dotarea ambulatoriului spitalului cu un aparat de radiologie digitală, un ecovideobronhoscop, două videobronhoscoape, un bodypletismograf şi un aparat destinat diagnosticării afecţiunilor de dinamică respiratorie induse de efort – ergospirometru. Totodată, în lista de achizţi au mai fost incluse un turn de laparoscopie (toracoscopie), două lămpi scialitice cu doi satelţ destinate sălilor de operaţie, o masă de operaţie mobilă electromecanică seria 5000, doi analizori de gaze şi ioni, precum şi şase monitoare funcţii vitale.
     Propus spre finanţare în cadrul Programului Operaţional Regional 2014-2020, Axa prioritară 8 – Dezvoltarea infrastructurii sanitare şi sociale, Obiectivul Specific 8.1 – Creşterea accesibilităţii serviciilor de sănătate, comunitare şi a celor de nivel secundar, în special pentru zonele sărace şi izolate „Operaţiunea A – Ambulatorii”, proiectul are o valoare totală de 4.231.759 de lei, din care 4.147.123,82 de lei reprezintă asistenţa financiară nerambursabilă solicitată, contribuţia proprie a Consiliului Judeţean Cluj urmând a reprezenta 2% din valoarea eligibilă a proiectului.

26 noiembrie 2018