Noi fonduri de la Consiliul Judeţean pentru achizţonarea unui echipament destinat investigării afecţiunilor mamare

Consiliul Judeţean Cluj continuă seria investţilor în infrastructura medicală clujeană şi a alocat în acest scop nu mai puţin de 500.000 de lei pentru dotarea Spitalului Clinic CF Cluj-Napoca cu un echipament medical ultramodern, respectiv o instalaţie radiologică digitală de mamografie.
     Preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, domnul Alin Tişe, consideră că un act medical de calitate necesită o infrastructură adecvată, precum şi aparate şi echipamente de ultimă generaţie care să identifice cu acurateţe afecţiunile ce pot pune în pericol vieţile pacienţilor. Mai mult decât atât, investţa forului administrativ judeţean va permite oferirea celor mai moderne şi eficiente metode de imagistică radiologică, de care vor beneficia toţi cei care apelează la serviciile instituţiei spitaliceşti.
     În prezent, se află în plină derulare procedura de achizţe publică a aparatului care va intra în dotarea Laboratorului de Radiologie şi Imagistică Medicală.
     Necesitatea acestei investţi este justificată de faptul că instalaţia radiologică convenţională de mamografie cu sistem de detecţie ecran-film care există în prezent în cadrul Laboratorului şi care deserveşte toate secţiile spitalului, răspunzând atât pentru solicitările interne cât şi pentru pacienţii cu bilet de trimitere, este veche şi prezintă un grad avansat de uzură.
     Totodată, utilitatea instalaţiei radiologice digitale de mamografie cu tomosinteză ce urmează a fi achizţonată este cu atât mai mare cu cât aceasta va contribui la crearea condţilor optime de desfăşurare a actului medical şi va putea răspunde numeroaselor solicitări provenite de la pacienţii oncologici care necesită o imagistică de înaltă calitate.
     Nu în ultimul rând, printre avantajele achizţonării instalaţiei radiologice digitale de mamografie se numără atât calitatea superioară a imaginilor radiologice digitale, cât şi participarea la programele de screening mamar în care nu se acceptă mamografe convenţionale.

30 iulie 2019