Noi investţi ale Consiliului Judeţean Cluj în infrastructura medicală

Noi investţi ale Consiliului Judeţean Cluj în infrastructura medicală

Consiliul Judeţean Cluj a aprobat noi investţi menite să contribuie la îmbunătăţirea modului de organizare şi funcţionare a spitalelor clujene.

Alin Tişe, preşedintele Consiliului Judeţean Cluj: „Din dorinţa de a oferi pacienţilor cele mai bune servicii şi de a face faţă cât mai bine acestei provocări sanitare, mobilizăm toate resursele de care e nevoie astfel încât spitalele clujene să dispună de dotările necesare şi de infrastructura adecvată”.

Astfel, pentru Spitalul Clinic de Pneumoftiziologie „Leon Daniello”, instituţie medicală aflată în subordinea forului administrativ judeţean, a fost aprobată înfiinţarea a 13 posturi suplimentare. Acest demers este necesar pentru ca organizarea activităţii spitalului să răspundă cât mai bine nevoilor actuale ale pacienţilor, în contextul în care personalul medico-sanitar şi auxiliar sanitar este suprasolicitat.
De asemenea, Consiliul Judeţean Cluj a decis ca din bugetul propriu să suplimenteze cu încă 100.000 de lei investţa referitoare la lucrările de reparaţii şi modernizare din cadrul Laboratorului de Radiologie şi Imagistică Medicală al Spitalului Clinic de Boli Infecţioase din subordine.
Nu în ultimul rând, pentru Institutul Regional de Gastroenterologie-Hepatologie „Prof. Dr. Octavian Fodor” din Cluj-Napoca, instituţie medicală subordonată Ministerului Sănătăţii, forul administrativ judeţean a alocat 400.000 de lei. Banii provenţ din bugetul Consiliului Judeţean vor fi folosţ pentru achizţonarea echipamentelor de protecţie necesare combaterii pandemiei provocate de coronavirus.

27 noiembrie 2020