Noi investţi ale Consiliului Judeţean în aparatură medicală din sfera urologiei

Noi investţi ale Consiliului Judeţean în aparatură medicală din sfera urologiei

Noi echipamente şi aparaturi medicale ultramoderne sunt în curs de achizţonare, de către  Consiliul Judeţean Cluj, pentru Institutul Clinic de Urologie şi Transplant Renal.
     În prezent se află în plină derulare procedura de achizţe publică a 42 de aparaturi şi echipamente ce vor permite desfăşurarea activităţii spitaliceşti în bune condţi şi de maximă siguranţă pentru pacienţii ICUTR.
     Din fondurile special alocate în acest scop de Consiliul Judeţean, de 500.000 de lei, vor fi achizţonate un transductor convex şi ghid de puncţie pentru ecograful intervenţional al Blocului Operator, un transductor liniar pentru diagnosticul diferenţial al leziunilor relativ superficiale în raport cu tegumentele şi care sunt urgenţe urologice, care va fi amplasat în cadrul Ambulatoriului de Urologie, precum şi un echipament ce permite tratarea litiazei renoureterale.
     De asemenea, tot din banii Consiliului Judeţean Compartimentul ATI va fi dotat cu şase monitoare pentru urmărirea funcţiilor vitale ale pacienţilor, două laringoscoape necesare pentru intubarea pacienţilor în vederea intervenţiilor chirurgicale, 12 seringi automate şi 17 barbotoare, utile pentru umidificarea oxigenului la administrarea pacienţilor postoperator.
     Nu în ultimul rând, pentru Laboratorul Clinic şi de Imunologie va fi achizţonat un congelator pentru uz medical, care să congeleze la cel puţin minus 70 de grade Celsius, necesar pentru conservarea probelor ADN ale pacienţilor transplantaţi, precum şi a altor probe ADN sau biologice de interes pentru activitatea Institutului Clinic de Urologie şi Transplant Renal.

11 iunie 2019