Noi investţi în cultură finanţate din bugetul Consiliului Judeţean Cluj

Ref.: Noi investţi în cultură finanţate din bugetul Consiliului Judeţean Cluj

Consiliul Judeţean Cluj a aprobat recent, în calitate de for tutelar, achizţonarea de către Şcoala Populară de Arte „Tudor Jarda” a două noi dotări necesare în vederea derulării în condţi optime a activităţii acestei prestigioase instituţii culturale clujene: un pian de concert şi un microbuz cu capacitatea de 21 de locuri.
     „Este, pentru noi, o imensă satisfacţie generată de faptul că am reuşit, din nou, să contribuim la bunul mers al acestei recunoscute “fabrici de cultură“. Beneficiind de un sediu complet reabilitat şi modernizat, cu ajutorul a peste două milioane de euro pe care le-am alocat în ultimii ani din bugetul Consiliului, de dotări ultramoderne şi, mai ales, de o echipă de experţi profesionişti şi dedicaţi, Şcoala Populară de Arte Tudor Jarda şi-a consolidat statutul de cea mai mare instituţie de profil din ţară”, a declarat preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, domnul Alin Tişe.
     În ceea ce priveşte pianul, acesta va fi inaugurat în cursul zilei de joi, 13 decembrie a.c., în cadrul celei de-a VII-a ediţii a evenimentului tradţonal „Seară de iarnă”, promovarea oficială urmând a avea loc în data de 15 ianuarie 2019, în cadrul unui concert de excepţie dedicat Zilei Culturii Naţionale.
     Pianul recent achizţonat poartă celebra marcă “W. Hoffmann by Bechstein” şi este unul clasic, de concert, ultramodern prin acurateţea sunetului pe care-l emite. În valoare de 110.000 de lei, acest instrument muzical extrem de apreciat va împlini activitatea artistică şi educaţională a Şcolii de Arte, contribuind la îmbunătăţirea considerabilă a calităţii spectacolelor ce vor fi susţinute de către cursanţii acestei instituţii.
     Tot din fondurile Consiliului Judeţean Cluj, Şcoala Populară de Arte a achiziţionat şi un microbuz nou, dotat cu 21 de locuri pe scaune, având anul de fabricaţie 2018. Graţie acestei achiziţii majore în valoare totală de 260.000 de lei, instituţia clujeană de educaţie, artă şi cultură are, de acum, posibilitatea de a se deplasa mult mai uşor la diferitele evenimente de profil organizate în ţară şi străinătate, cu atât mai mult cu cât susţinerea de reprezentaţii artistice şi realizarea de schimburi de experienţă cu şcoli similare reprezintă activităţi de bază în cadrul procesului educativ. Această investţe va duce, totodată, şi la reducerea considerabilă a cheltuielilor aferente transportului cursanţilor, în contextul în care, până în prezent, deplasarea în afara municipiului Cluj-Napoca se realiza prin închirierea, contra cost, a diverse autocare sau microbuze de la firme specializate din domeniu.
     Achizţonarea celor două obiective de investţi a devenit posibilă ca urmare a aprobării de către forul administrativ judeţean a suplimentării bugetului Şcolii Populare de Arte cu suma de 390.000 de lei. Suplimentarea cheltuielilor de capital pentru această unitate de cultură aflată sub autoritatea Consiliului Judeţean a fost decisă prin Hotărârea deliberativului judeţean cu numărul 262 din 31 octombrie 2018 privind rectificarea bugetului general propriu pe anul 2018.

13 decembrie 2018