Noi investţi în infrastructura de apă, în patru sate ale comunei Aghireşu

Noi investţi în infrastructura de apă, în patru sate ale comunei Aghireşu

Preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, domnul Alin Tişe, a semnat autorizaţia de construire în vederea execuţiei lucrărilor de alimentare cu apă în patru sate ale comunei Aghireşu, respectiv Ticu Sat, Ticu Colonie, Dâncu şi Arghişu.
În prezent, alimentarea cu apă a celor patru localităţi este una improprie, ea realizându-se, în principal, din fântâni şi instalaţii proprii de alimentare cu apă din pânza freatică. În acest fel, calitatea apei consumate este necorespunzătoare, atât din punct de vedere chimic cât, mai ales, bacteriologic. De asemenea, având în vedere faptul că majoritatea locuinţelor dispun de instalaţii sanitare interioare, se impune realizarea unui sistem centralizat de alimentare cu apă potabilă, care să asigure creşterea confortului şi a siguranţei igienico-sanitare.

Alin Tişe, preşedintele Consiliului Judeţean Cluj: „Fiecare sat nou racordat la reţeaua publică reprezintă o reuşită şi un pas înainte spre obiectivul asumat: 100% grad de alimentare cu apă potabilă a judeţului”.

Proiectul prevede extinderea actualului sistem de alimentare cu apă de pe teritoriul localităţii Aghireşu Fabrici, administrat de Compania de Apă „Someş”. În total, pe teritoriul celor patru localităţi învecinate vor fi construţ peste 18.000 metri de reţele de distribuţie a apei. În plus, pe traseul conductei vor fi amplasate rezervoare de înmagazinare, staţii de pompare şi staţii de monitorizare a debitelor. De asemenea, vor fi executate 215 branşamente şi racorduri la locuinţe.
Conform devizului general, investţa Primăriei Aghireşu are o valoare totală de 10.105.771 lei. Durata de realizare a lucrărilor este de 36 de luni de la data emiterii ordinului de începere.

24 martie 2021