Ref.: Nou echipament medical ultramodern dat în folosinţă la Spitalul de Boli Infecţioase

Spitalul Clinic de Boli Infecţioase din Cluj-Napoca, unitate sanitară aflată în subordinea Consiliului Judeţean, a dat în folosinţă un nou aparat medical ultramodern, un osteodensitometru de ultimă generaţie. În valoare de 243.712 lei, aparatul a fost pus în funcţiune în cadrul Laboratorului de Radiologie şi Imagistică medicală din incinta Ambulatoriului Integrat de pe strada Moţilor nr. 19.
     „Este o nouă problemă medicală ce afectează numeroase persoane, o nevoie majoră a comunităţii la a cărei rezolvare am decis să contribuim prin achizţonarea unei aparaturi medicale ultraperformante. Astfel, investind în diagnosticarea şi tratarea precoce a osteoporozei, putem evita dizabilităţile cauzate de fracturi şi costurile mari aferente terapiei. Tocmai de aceea, le recomand clujenilor să pună sănătatea pe primul plan şi să apeleze cu încredere la aceste servicii specializate oferite de Spitalul nostru de Boli Infecţioase”, a declarat preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, domnul Alin Tişe.
     Osteodensitometrul recent pus în funcţiune este utilizat pentru a măsura densitatea minerală osoasă şi pentru a stabili diagnosticul de osteoporoză iar, la indicaţia medicului curant, acesta permite estimarea compozţei corpului – masa de ţesut muscular şi adipos. De asemenea, softurile echipamentului facilitează determinarea densităţii minerale osoase a diverselor regiuni anatomice – coloană vertebrală, femur, întregul corp şi antebraţ, aproximând şi densitatea minerală osoasă de bisfosfaţi a unui implant de şold sau genunchi ortopedic, pre şi post operator.
     Totodată, osteodensitometrul este util şi pentru că apreciază proporţionalitatea dezvoltării somatice prin calculul procentajului ţesutului adipos şi al masei musculare active. În acelaşi timp, există şi disponibilitatea de examinări pediatrice, de la naştere până la vârsta de 20 de ani, aparatul măsurând conţinutul mineral osos, densitatea minerală osoasă şi compozţa corpului. Determinarea compozţei corporale este importantă pentru că aceasta contribuie la aprecierea corectă a stării de nutrţe şi la monitorizarea tratamentului dezechilibrelor nutrţonale, precum şi la elaborarea unor indicaţii terapeutice adecvate.
      În ceea ce priveşte numeroasele avantaje ale acestui sistem de identificare a osteoporozei, trebuie subliniat faptul că tehnica nu este dureroasă, timpul de examinare este redus datorită fasciculului de raze X de tip „evantai întors”, dozele efective de iradiere sunt foarte scăzute şi nu este necesară o pregătire prealabilă. Totodată, detectorul digital direct permite formarea unor imagini de diagnostic cu rezoluţie crescută iar pacienţii pot fi urmărţ la intervale regulate de timp, observându-se, în acest fel, eficacitatea terapiilor antiosteoporotice. Nu în ultimul rând, este important de amintit faptul că, în comparaţie cu alte explorări medicale, examinările osteodensitometrice sunt accesibile în ceea ce priveşte costurile, sunt comode, neinvazive, simplu de executat şi caracterizate de un grad de precizie extrem de ridicat.
     Având în vederea că osteoporoza evoluează asimptomatic un timp îndelungat, fiind frecvent subdiagnosticată şi, din păcate, percepută ca o afecţiune minoră, specialiştii Spitalului de Boli Infecţioase recomandă tuturor să apeleze la investigarea şi surprinderea la timp a rarefacţiei osoase (osteoporoza).
     Principalele categorii de persoane care ar trebui să acorde o mare atenţie acestor investigaţii sunt femeile la instalarea menopauzei, persoanele cu istoric familial de osteoporoză sau fracturi atraumatice sau după traumatisme minore, dar şi cele aflate sub medicaţie cunoscută ca favorizantă pentru pierderea masei osoase. De asemenea, astfel de investigaţii le sunt recomandate şi persoanelor cu fracturi vertebrale diagnosticate radiologic sau care suferă de hipertiroidism ori hiperparatiroidism, bărbaţilor după vârsta de 50 de ani – fumători şi suferinzi de boli cronice tratate timp îndelungat, precum şi copiilor în perioada de creştere, care prezintă pozţi vicioase sau diverse maladii osteodistrofice.
     Reamintim, în acest context, faptul că osteoporoza este o boală a sistemului osos, caracterizată prin scăderea masei osoase, deteriorarea arhitecturii ţesutului osos, creşterea fragilităţii osoase şi exacerbarea riscului de fractură.

27 noiembrie 2018