Nou pas înainte pentru edificarea parcului industrial TETAROM V

Nou pas înainte pentru edificarea parcului industrial TETAROM V

Consiliul Judeţean Cluj a demarat procedura de contractare a serviciilor de elaborare a documentaţiei tehnico-economice şi a asistenţei tehnice, în vederea realizării drumului de acces spre Parcul Industrial TETAROM V.
     Alin Tişe, preşedintele Consiliului Judeţean Cluj:„E un pas important pe care îl facem în direcţia construirii parcului industrial de care zona Turda-Câmpia Turzii are atât de mare nevoie. La fel ca şi în cazul celorlalte parcuri Tetarom, şi acesta va genera numeroase locuri de muncă, venituri suplimentare pentru comunităţile locale şi, în general, un plus de bunăstare pentru întreaga zonă.
     În vederea realizării infrastructurii de acces spre viitorul Parc Industrial Tetarom V este necesară realizarea unei conexiuni între Drumul Naţional DN 15 şi parc, respectiv a unei conexiuni cu Autostrada A3 – Braşov – Târgu-Mureş – Cluj – Oradea. În concret, drumul de legătură se estimează a avea o lungime de cca. 2,25 km, cu un pod de cca. 200 de m peste râul Arieş, la care se adaugă bretelele de acces la autostrada A3.
     Realizarea obiectivului de investţi – drum de acces „Parc Industrial TETAROM V”, pentru care s-a demarat contractarea serviciilor de elaborare a documentaţiilor tehnico-economice, respectiv studiul de fezabilitate, documentaţie pentru autorizarea executării lucrărilor, documentaţie tehnică de execuţie şi asistenţă tehnică aferentă, este finanţată din bugetul Consiliului Judeţean Cluj.
     Demararea efectivă a lucrărilor este preconizată pentru sfârşitul anului 2019-începutul anului 2020. Costul estimat al serviciilor de proiectare, raportat la valoarea de investţe, este de 200.000 de euro, fără TVA.

*       *

Prin Hotărârea Consiliului Judeţean Cluj nr.172/2018 a fost aprobat un contract de asociere între Judeţul Cluj, Municipiul Câmpia Turzii şi Comuna Luna, în vederea realizării Parcului Industrial Tetarom V din Luna, pe o suprafaţă de aproximativ 115 hectare.
     Decizia realizării unui nou parc industrial în partea sudică a judeţului Cluj a fost luată atât ca urmare a interesului ridicat al investitorilor pentru inţerea sau dezvoltarea de afaceri în zonă cât, mai ales, a dorinţei Consiliului Judeţean de a impulsiona dezvoltarea acestei regiuni şi de a oferi locuitorilor din municipiile Turda şi Câmpia Turzii precum şi celor din localităţile limitrofe posibilitatea obţinerii unui loc de muncă, cu toate avantajele ce decurg de aici.
     Parcurile industriale sunt recunoscute, oriunde în lume, ca motoare de dezvoltare locală şi instrumente de creştere a investiţiilor private, cu efecte benefice asupra mediului economico-social al zonei în care se realizează. În acest context, obiectivele urmărite de Consiliul Judeţean prin edificarea Tetarom V – stimularea investţilor, sprijinirea cercetării ştiinţifice şi tehnologice, impulsionarea dezvoltării regionale, dezvoltarea întreprinderilor mici şi mijlocii, vor contribui esenţial la redefinirea zonei sudice a judeţului şi la transformarea acesteia într-un semnificativ pol de creştere.

8 iulie 2019