Nu mai puţin de 131 de tone de material antiderapant folosite pentru a asigura o circulaţie optimă pe drumurile judeţene

Ref.:

Consiliul Judeţean Cluj informează participanţii la trafic în legătură cu faptul că, în cursul dimineţii zilei de miercuri, 5 decembrie 2018, pe raza judeţului Cluj nu există drumuri judeţene blocate sau închise traficului rutier, circulaţia desfăşurându-se, pe mai multe sectoare de drum, în condiţii specifice sezonului rece.
     În ultimele 24 de ore fenomenele meteorologice s-au manifestat sub formă de ploaie măruntă iar din cauza temperaturilor sub zero grade Celsius înregistrate în cursul nopţii, cu preponderenţă în zona de munte a judeţului, unele drumuri judeţene au fost afectate de fenomenul de polei.
     În acest context, pentru asigurarea unor condiţii optime de circulaţie, în cursul zilei de marţi, 4 decembrie a.c., s-a acţionat, inclusiv prin revizii, pe 6 drumuri sau sectoare de drumuri judeţene situate pe raza zonelor Huedin, Gilău şi Gherla. Intervenţia a fost realizată cu ajutorul a 2 utilaje. Tot în aceste zone, în cursul nopţii şi al acestei dimineţi, se acţiona pe 18 drumuri judeţene, cu 10 utilaje. În urma acestor acţiuni, a fost folosită o cantitate însumată de 63 de tone de material antiderapant.
     La această oră, în mai multe zone situate în regiunea de munte, se înregistrează precipitaţii sub formă de ninsoare, acţionându-se în consecinţă pentru îndepărtarea zăpezii de pe carosabil şi combaterea fenomenului de polei.
     Pe drumurile judeţene situate în zona Turda, în cursul zilei de ieri s-a intervenit pe 5 drumuri sau sectoare de drumuri judeţene, cu 2 utilaje, fiind  folosită o cantitate de 60 de tone de material antiderapant. La această oră se acţionează, inclusiv prin revizii, pe 2 drumuri judeţene, cu un utilaj.
     De asemenea, pe drumurile judeţene situate în zona Dej – Gherla, în cursul zilei de ieri s-a intervenit pe 4 drumuri sau sectoare de drumuri judeţene, cu un utilaj, fiind folosită o cantitate de 8 tone de material antiderapant. La această oră, se acţionează, inclusiv prin revizii,  pe 6 drumuri judeţene, cu 2 utilaje.
    În continuare, se efectuează revizii pe mai multe drumuri judeţene pentru verificarea stării părţii carosabile, urmând să se acţioneze în caz de necesitate.

5 decembrie 2018