Nu mai puţin de 195 de echipamente şi aparaturi medicale ultramoderne vor fi achizţonate de Consiliul Judeţean Cluj, din bani europeni, pentru Spitalul Judeţean

Consiliul Judeţean Cluj a fost notificat oficial în legătură cu faptul că a câştigat un nou proiect cu finanţare europeană. Acesta vizează dotarea Ambulatoriului Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă Cluj-Napoca, unitate sanitară care îşi desfăşoară activitatea în spaţii aflate în proprietatea forului administrativ judeţean.
     Finanţarea europeană nerambursabilă va fi utilizată pentru achizţonarea a 195 de echipamente şi aparaturi medicale ultraperformante, de ultimă generaţie. Acestea vor fi date în folosinţă în cadrul a 11 secţii şi specializări ale Ambulatoriului, localizate în corpurile de clădire de pe strada Clinicilor, numerele 3-5.
     Importanţa câştigării finanţării europene e dată de faptul că această investţe va contribui, în mod considerabil, la creşterea calităţii actului medical, la îmbunătăţirea activităţii curente a ambulatoriului şi la asigurarea unui proces de diagnostic şi tratament de înaltă calitate, în beneficiul tuturor pacienţilor. Astfel, utilizarea tuturor acestor echipamente moderne va face posibilă tratarea pacienţilor prin operaţii minim-invazive care, implicit, vor contribui la reducerea numărului de zile de spitalizare şi la o recuperare mult mai rapidă a acestora.
     Valoarea totală a proiectului este de 13.182.344 lei din care nu mai puţin de 10.486.735 lei reprezintă asistenţa financiară nerambursabilă a Uniunii Europene. Astfel, cofinanţarea asigurată din bugetul propriu al Consiliului Judeţean Cluj este de 2.695.609 lei.

*        *        *

Proiectul a fost depus spre finanţare şi a fost declarat câştigător în cadrul Programului Operaţional Regional 2014-2020, Axa prioritară 8 – Dezvoltarea infrastructurii sanitare şi sociale, Obiectivul Specific 8.1 – Creşterea accesibilităţii serviciilor de sănătate, comunitare şi a celor de nivel secundar, în special pentru zonele sărace şi izolate „Operaţiunea A – Ambulatorii”.
     Reamintim, în acest context, faptul că Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Cluj-Napoca este una dintre cele mai mari unităţi sanitare cu paturi din România. Dispunând de 1.542 de paturi în toate specialităţile medico-chirurgicale, Spitalul Judeţean Cluj deserveşte urgenţele pentru regiunea de nord-vest a ţării. Acesta are 41 de secţii şi compartimente clinice şi neclinice în toate specialităţile medico-chirurgicale, ambulatorii integrate şi cabinete de specialitate. Activitatea este structurată pe trei segmente, respectiv asistenţă medicală de urgenţă, de diagnostic acut/cronic şi programe de sănătate, învăţământ medical universitar şi postuniversitar şi cercetare ştiinţifică medicală.

15 aprilie 2019