Numărul clujenilor care beneficiază de apă potabilă furnizată în sistem centralizat, în continuă creştere

Consiliul Judeţean Cluj, în calitate de acţionar majoritar al Companiei de Apă Someş S.A., a aprobat includerea în domeniul public şi, respectiv, preluarea în sistemul public judeţean de distribuţie a apei potabile, a mai multor reţele locale de apă realizate în cursul ultimilor doi ani.

În acest sens, prin intermediul unor investţi în valoare totală de circa 3.130.000 lei, asigurate din redevenţa şi impozitul pe profit care revin forului administrativ judeţean, vor fi preluate şi integrate în sistemul public centralizat reţelele de alimentare cu apă nou realizate din localităţile Zorenii de Vale, comuna Mociu şi Giula, comuna Borşa. Concret, elementele de infrastructură care vor deveni parte a domeniului public al judeţului Cluj includ peste 26.700 de metri de conducte de apă, două rezervoare cu apă, trei grupuri de pompare apă, circa 100 de branşamente, instalaţii de post-clorinare, etc.

De asemenea, în urma unor lucrări la instalaţiile de apă şi canalizare realizate pe nu mai puţin de 28 de străzi din municipiul Cluj-Napoca, vor fi preluate în domeniul public al judeţului şi concesionate Companiei de Apă Someş peste 13 km de conducte de apă, circa 7,5 km de conducte de canalizare, respectiv 1.562 de noi branşamente şi racorduri, în lungime totală de 6.282 metri liniari. Finanţarea acestor investţi derulate în ultimii doi ani, a căror valoare totală se ridică la suma de 9.442.660 lei, a fost asigurată din fonduri ale municipalităţii clujene.

Potrivit legislaţiei actuale, reţelele de alimentare cu apă realizate în sistem zonal sau micro-zonal sunt lucrări de investţi ce fac parte din domeniul public al judeţului. Ulterior, pentru a fi pe deplin funcţionale şi integrate în sistemul public judeţean, elementele de infrastructură realizate pe plan local sunt concesionate operatorului de apă care acţionează în respectivul areal, în baza unui contract de delegare a gestiunii serviciilor publice de alimentare cu apă şi de canalizare.

15 martie 2019