O nouă acţiune de ecologizare în Cheile Turzii

Ref.: O nouă acţiune de ecologizare în Cheile Turzii

Biroul Arii Protejate din cadrul Serviciului Public Judeţean Salvamont-Salvaspeo Cluj a organizat la finalul săptămânii trecute, în colaborare cu Tiroliana Cheile Turzii, o nouă acţiune de curăţenie în defileul Rezervaţiei Naturale Cheile Turzii.
     La această amplă acţiune de ecologizare au participat aproximativ 50 de voluntari care, împreună cu organizatorii, au igienizat zona defileului şi platoul dinspre Cheia.
     În cadrul acţiunii s-au colectat cca. 50 de saci de deşeuri care au fost ulterior ridicaţi şi transportaţi de către primăriile comunelor Mihai Viteazu şi Petreşti.
     „Ceea ce este cu adevărat îmbucurător e faptul că, odată cu trecerea timpului, cantităţile de deşeuri colectate din Chei sunt tot mai reduse. Este, fără îndoială, efectul benefic al acţiunilor de conştientizare întreprinse de rangeri şi salvamontişti dar şi al creşterii nivelului de educaţie ecologică al vizitatorilor. În plus, trebuie avut în vedere şi faptul că o mare parte a acestor deşeuri nu sunt rămase în urma vizitatorilor ci sunt aduse din amonte, de Valea Hăşdăţii, atunci când plouă”, a declarat preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, domnul Alin Tişe.
     Anual, Serviciul Public Judeţean Salvamont-Salvaspeo organizează două acţiuni de ecologizare de mare amploare, primăvara şi toamna, acestora adăugându-li-se, pe parcursul sezonului de vizitare, numeroase altele derulate în parteneriat cu diverse entităţi ce activează sau au preocupări legate de protecţia mediului.

23 octombrie 2018