O nouă confirmare oficială a faptului că la Cluj va fi construit Spitalul Pediatric Monobloc. Viitoarea unitate spitalicească a fost inclusă în Planul regional privind serviciile de sănătate publică

INFORMARE DE PRESĂ

În Monitorul Oficial al României a fost publicat luni, 5 octombrie 2020, Ordinul Ministrului Sănătăţii nr. 1686/2020 privind modificarea punctului II din anexa la Ordinul Ministrului Sănătăţii nr. 1.376/2016 pentru aprobarea Planurilor regionale de servicii de sănătate. Astfel, modificarea intervenită în cuprinsul punctului II „Plan regional privind serviciile de sănătate Regiunea Nord-Vest” din anexa acestui ordin certifică faptul că la Cluj va fi construit un nou Spital Pediatric Monobloc.

Alin Tişe, preşedintele Consiliului Judeţean Cluj: „Actul normativ reconfirmă importanţa acestui spital în sistemul de sănătate al regiunii şi faptul că acesta va fi construit la Cluj, în perioada imediat următoare. În ceea ce ne priveşte, suntem implicaţi total, am demarat deja numeroase studii tehnice şi operaţiuni premergătoare construcţiei propriu-zise şi derulăm toate procedurile necesare în cel mai accelerat mod posibil.”

Reamintim în acest context faptul că, recent, Ministrul Fondurilor Europene, dl. Marcel Boloş, a precizat, urmare a discuţiilor purtate cu preşedintele Alin Tişe, că cel mai modern spital pediatric din ţară va fi construit la Cluj, din fonduri europene.
Pentru a facilita implementarea cât mai rapidă a proiectului, preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, domnul Alin Tişe, şi rectorul Universităţii de Ştiinţe Agricole şi Medicină Veterinară din Cluj, domnul Cornel Cătoi, au semnat în urmă cu doar câteva zile protocolul de predare-primire a terenului pe care se va construi noul Spital Pediatric din Cluj. Acesta va reuni toate secţiile actualului Spital de Copii, cele care în prezent îşi desfăşoară activitatea în nu mai puţin de 14 clădiri aflate în 9 locaţii diferite din Cluj-Napoca, cu o distanţă medie de aproximativ 4 km între ele.

6 octombrie 2020