O nouă manifestare sub brandul Produs de Cluj, la Mediaș

CONSILIUL JUDEȚEAN CLUJ

O nouă manifestare sub brandul Produs de Cluj, la Mediaș

Consiliul Județean Cluj, în parteneriat cu Primăria municipiului Mediaș, organizează în perioada 25-27 iunie a.c., în Piața Regele Ferdinand I din Mediaș, Piața volantă „Produs de Cluj”.

Alin Tișe, președintele Consiliului Județean Cluj: „Mediașul este una din destinațiile noastre preferate. Suntem aici pentru a cincea oară, și de fiecare dată am fost bine primiți. Faptul că reușim să organizăm asemenea evenimente este un semnal bun pentru economia locală, dar și dovada faptului că seriozitatea partenerilor noștri și calitatea produselor pe care le oferă sunt apreciate de tot mai mulți români. Pe de altă parte, în ciuda restricțiilor impuse de situația epidemiologică, noi am reușit să ne îndeplinim rolul de factor de sprijin pentru micii întreprinzători și să oferim cunoscătorilor preparatele alimentare tradiționale și obiectele de artizanat pe care și le doresc.”

La Piața volantă „Produs de Cluj” din Mediaș vor fi prezenți mici întreprinzători privați care dezvoltă afaceri de familie şi oferă spre vânzare mărfuri din producție proprie. Astfel, vizitatorii vor avea ocazia să cumpere la preț de producător costume populare, bijuterii lucrate de mână, obiecte de marochinărie, jucării ori produse cosmetice. Gurmanzii vor avea la dispoziție produse din carne, lactate, gemuri preparate după rețete tradiționale, miere de albine, turtă dulce, pâine și ciocolată de casă, sucuri, siropuri naturale, uleiuri presate la rece, produse pe bază de lavandă.
În incinta Pieței volante „Produs de Cluj” vor fi respectate toate regulile igienico-sanitare impuse de legislația în vigoare, respectiv de a exista culoare distincte de intrare/ieșire, dezinfectanți la fiecare stand, precum și obligativitatea purtării măștii de protecție.

23 iunie 2021