Oferta turistică a judeţului Cluj, promovată pentru prima dată în capitala Banatului

Consiliul Judeţean Cluj a participat, în perioada 1-3 martie 2019, la Târgul de Turism  Vacanţa, cea mai importantă manifestare a industriei de profil din vestul României.
     Astfel, la Timişoara, angajaţii Centrului Naţional de Informare şi Promovare Turistică din cadrul Consiliului Judeţean Cluj au oferit turiştilor interesaţi informaţii despre patrimoniul turistic al judeţului precum şi despre evenimentele majore care se vor desfăşura în anul 2019. Vizitatorii standului au prezentat un interes deosebit pentru atracţiile naturale din judeţ, centrul istoric al municipiului Cluj-Napoca, obiectivele din centrele urbane ale judeţului, locurile de cazare din satele tradţonale şi obiceiurile specifice zonei Clujului.
     Evenimentul a fost organizat în cadrul Centrului Regional de Afaceri Timişoara, de către Asociaţia Naţională a Agenţiilor de Turism, manifestarea incluzând şi ateliere de creaţie pentru copii, degustări de produse specifice anumitor zone turistice, tombole şi premii. În pavilionul expozţonal de aproximativ 500 de m2 au fost amenajate 41 de standuri în cadrul cărora au fost prezente agenţii de turism, asociaţii şi autorităţi profesionale din turism, precum şi mass media de profil.

4 martie 2019