Pas înainte pentru realizarea facilităţii de tip „PARK and RIDE” de lângă Aeroport.
CJC a demarat procedura de contractare a serviciilor de elaborare a documentaţiilor tehnico-economice

Consiliul Judeţean Cluj a demarat procedura de contractare a serviciilor de elaborare a documentaţiei tehnico-economice şi a asistenţei tehnice aferente realizării unei facilităţi de tip „park&ride” la intrarea în municipiul Cluj-Napoca, în proximitatea Aeroportului Internaţional ,,Avram Iancu”.
     Alin Tişe, Preşedintele Consiliului Judeţean Cluj „E o investţe ce va genera beneficii multiple, atât pentru clujeni cât şi pentru cei ce vizitează sau tranzitează Clujul, prin trecerea la un mod de deplasare mult mai rapid şi mai uşor. Tocmai de aceea, ne dorim materializarea proiectului într-un timp cât mai scurt, prin mobilizarea tuturor resurselor necesare”.
     Realizarea obiectivului de investţi „park and ride” pentru care s-a demarat contractarea serviciilor de elaborare a documentaţiilor tehnico-economice, respectiv studiu de fezabilitate, documentaţie pentru autorizarea executării lucrărilor de construire, documentaţie tehnică de execuţie şi asistenţă tehnică aferentă, este finanţată din bugetul Consiliului Judeţean Cluj. Începerea efectivă a lucrărilor este preconizată pentru sfârşitul anului 2019 – începutul anului 2020. Costul estimat al serviciilor de proiectare, raportat la valoarea de investţe, este de 186.750 de euro, fără TVA.

*        *

Potrivit protocolului de colaborare inter-instituţională încheiat în anul 2018 între Consiliul Judeţean Cluj şi Primăria municipiului Cluj-Napoca, în scopul realizării unei facilităţi de tip „park and ride”, Consiliul Judeţean Cluj urmează să amenajeze,să administreze şi să întreţină parcarea, cu menţiunea că aceste facilităţi vor funcţiona contra cost, taxele urmând a fi stabilite şi încasate de către forul judeţean. În ceea ce priveşte Primăria municipiului Cluj-Napoca, acesteia îi revine sarcina amenajării de staţii pentru mijlocele de transport în comun şi bike sharing, respectiv realizarea accesului auto şi pietonal cu dotările şi infrastructura aferentă.
     Parcări de tip ,,park&ride” funcţionează deja cu succes în numeroase oraşe din Europa. Fiind situate la intrările în oraşe, acestea le permit şoferilor provenţ din alte localităţi să îşi parcheze autovehiculele şi să folosească pentru a ajunge în zona centrală mijloacele de transport în comun. În acest fel, se contribuie semnificativ la decongestionarea traficului prin reducerea numărului de autovehicule aflate în circulaţie în interiorul localităţii.

2 iulie 2019