Paşi concreţi în vederea edificării Centrului Expozţonal şi a facilităţii de tip Park&Ride de lângă aeroportul clujean

Comunicat de presă

Preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, domnul Alin Tişe, a semnat documentaţia topografică aferentă elaborării Studiului de Fezabilitate şi a Planului Urbanistic Zonal pentru obiectivul de investţi „Centru Expozţonal şi Park&Ride” ce urmează să fie edificat la intrarea în municipiul Cluj-Napoca, în proximitatea Aeroportului Internaţional “Avram Iancu“.
     Măsurătorile topocadastrale aferente investţei au fost realizate pe un amplasament în suprafaţă totală de 42,75 ha, aflată în intravilanul municipiului Cluj-Napoca.
     Centrul Expozţonal Internaţional va fi edificat în formă modulară, finanţarea acestuia urmând a fi asigurată prin bugetare multianuală, din fonduri ale Consiliului Judeţean Cluj. Perimetrul alocat efectiv investţei va avea o suprafaţă de aproximativ 12 ha, acesta fiind foarte aproape de Aeroport şi în imediata vecinătate a viitoarei centuri metropolitane.
     În ceea ce priveşte facilitatea „Park&Ride”, acesta va ocupa o suprafaţă de peste 30 de ha, principalul ei scop fiind acela de a decongestiona traficul prin reducerea numărului de autovehicule aflate în circulaţie în interiorul municipiului. Investţa, care urmează să fie realizată împreună cu Primăria Cluj-Napoca, mai prevede amenajarea de staţii pentru mijlocele de transport în comun şi bike sharing, respectiv realizarea accesului auto şi pietonal cu dotările şi infrastructura aferentă.

11 martie 2019