Paşi concreţi pentru extinderea a peste 83 de kilometri de noi reţele de alimentare cu apă în comunele clujene Unguraş şi Mica

Preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, Alin Tişe, a semnat autorizaţia de construire privind executarea lucrărilor de extindere a reţelelor de alimentare cu apă în comunele Unguraş şi Mica, lucrări ce se vor desfăşura în cadrul Proiectului Regional de dezvoltare a infrastructurii de apă şi apă uzată din judeţele Cluj şi Sălaj în perioada 2014 – 2020.
     Astfel, în ceea ce priveşte comuna clujeană Unguraş, în satele Unguraş, Valea Unguraşului şi Batin se vor realiza tronsoane de aducţiune cu o lungime totală însumată de 19.214 metri, iar în satul Unguraş se va amplasa o staţie de pompare. Totodată, va fi realizată o gospodărie nouă de apă în Valea Unguraşului, care va cuprinde un rezervor de înmagazinare de 100 mc, o staţie de clorinare, cămine de vane, un bazin vidanjabil, instalaţii hidraulice aferente rezervoarelor, reţele tehnologice interioare şi exterioare, sistematizări verticale, precum şi drumuri de incintă.
     De asemenea, două gospodării de apă existente în satul Unguraş vor fi reabilitate, lucrările vizând intervenţii la rezervoare, o nouă staţie de clorinare, cămine de vane noi şi reabilitarea celor existente, un nou bazin vidanjabil, reţele tehnologice interioare şi exterioare noi, drumuri de incintă şi sistematizări verticale.
     Nu în ultimul rând, se vor realiza tronsoanele reţelei de distribuţie a apei potabile, cu o lungime de 6.781 de metri şi 230 de branşamente pentru consumatori, urmând a fi montate 66 de cămine de vane, dintre care 32 de bucăţi vor fi în Unguraş, 22 în Valea Unguraşului, iar în Batin vor fi amplasate 12 astfel de cămine.
     Totodată, în comuna Mica, extinderea reţelei de alimentare cu apă va cuprinde tronsoane de aducţiune în lungime de 19.598 de metri, realizarea a trei staţii noi de pompare pe noua conductă de aducţiune, precum şi o reţea de distribuţie cu lungimea de 37.847 de metri şi 1.367 de branşamente.
     Lucrările vor viza şi realizarea a 157 de cămine de vane, dintre care 33 vor fi în satul Mănăstirea, 34 în Mica, 38 de bucăţi vor fi amplasate în Sânmărghita, în Nireş vor fi 45 de cămine de vane şi 7 bucăţi în Dâmbu Mare.
     Nu în ultimul rând, urmează a fi realizate trei gospodării de apă în localităţile Mănăstirea, Nireş şi Sânmărghita, operaţiuni ce vor consta în amplasarea unui rezervor de înmagazinare de 200 mc, staţie de clorinare, cămine de vane, un bazin vidanjabil, instalaţii hidraulice aferente rezervoarelor, reţele tehnologice interioare şi exterioare, sistematizare verticală şi drumuri de incintă.
     Reamintim faptul că aceste lucrări vor fi executate în baza contractului de lucrări numărul 13 din cadrul „Proiectului regional de dezvoltare a infrastructurii de apă şi apă uzată din judeţele Cluj şi Sălaj, în perioada 2014-2020”, proiect mamut cu finanţare europeană în valoare de 355,6 milioane de euro câştigat de Compania de Apă Someş la finalul anului 2018.

5 august 2019