Paşi înainte în demersurile de înfiinţare, respectiv extindere, a reţelelor de alimentare cu apă din judeţ

Preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, domnul Alin Tişe, a semnat certificatul de urbanism necesar în vederea înfiinţării reţelei de alimentare cu apă în localităţile Bociu şi Boteni din comuna Mărgău. În prezent, alimentarea cu apă în cele două sate este asigurată din fântâni sau izvoare în sistem de sursă independentă pentru fiecare gospodărie.
     Alin Tişe, preşedintele Consiliului Judeţean Cluj „Am semnat acest certificat de urbanism în regim de urgenţă întrucât creşterea calităţii vieţii în mediul rural presupune, în mod obligatoriu, înfiinţarea de asemenea reţele peste tot unde ele nu există”.
     Ţinând cont de particularităţile amplasamentului, sistemul de alimentare cu apă  conceput de autorităţile locale, în lungime totală de 7.540 de metri, va cuprinde o singură reţea, prin captarea apei unui izvor amplasat la cota superioară a amplasamentului. Totodată, sistemul de alimentare va cuprinde gospodăria de apă – staţia de potabilizare, un rezervor metalic de 100 de mc amplasat subteran iar adiacent rezervorului va fi amplasată camera vanelor.
     Totodată, preşedintele Consiliului Judeţean a semnat şi certificatul de urbanism pentru extinderea reţelei de alimentare cu apă în satul Zorenii de Vale, comuna Mociu. Astfel, pentru alimentarea locuitorilor cu domiciliul în partea stângă a DN16, direcţia Mociu-Cămăraşu, pentru care este necesară extinderea reţelei de apă existente, racordarea la reţeaua de apă se va face de la conducta de apă existentă în lungul DN 16, la km 27+935m, din căminele existente, care sunt prevăzute cu rezervă pentru extindere.

12 februarie 2019