Pe drumul judeţean 103M Vâlcele „“ Rediu „“ Aiton urmează să se treacă la aşternerea covorului bituminos

Pe drumul judeţean 103M Vâlcele – Rediu – Aiton urmează să se treacă la aşternerea covorului bituminos

Lucrările derulate de Consiliul Judeţean Cluj pe drumul judeţean DJ 103M Vâlcele – Rediu – Aiton avansează conform graficului aprobat, apropiindu-se de etapa aşternerii de covor bituminos.
     Lucrările pregătitoare au intrat în etapa finală, fiind deja realizate în proporţie de peste 90%. După încheierea acestora, în cursul zilelor următoare, lucrările se vor finaliza cu aşternerea de covor bituminos.
     De asemenea, urmează a mai fi executate lucrări constând în completarea de acostamente, curăţarea şanţurilor şi a rigolelor, desfundarea podeţelor, cosirea vegetaţiei şi tăierea lăstărişului din apropierea căii de rulare.
     Reamintim, în acest context, faptul că lucrările vizează un tronson de drum în lungime totală de 8,1 kilometri, de la kilometrul 0+000 până la kilometrul 8+100 şi au drept scop asigurarea unei circulaţii normale şi în condiţii de siguranţă. Totodată, urmare a acestora, se oferă locuitorilor din zonă un acces rapid către drumul naţional DN 1, pe direcţia Vâlcele, sau către Centura ocolitoare şi municipiul Cluj-Napoca, pe direcţia Aiton – Gheorgheni (DJ 103G).

9 aprilie 2019