Pe drumul judeţean 107M Băişoara „“ Iara „“ Surduc „“ Buru (DN 75) „“ limită cu judeţul Alba au demarat lucrări ce se vor finaliza cu aşternerea de covor asfaltic

Pe drumul judeţean 107M Băişoara – Iara – Surduc – Buru (DN 75) – limită cu judeţul Alba au demarat lucrări ce se vor finaliza cu aşternerea de covor asfaltic

Consiliul Judeţean Cluj a demarat pe drumul judeţean 107M Băişoara – Iara – Surduc – Buru (DN 75) – limită cu judeţul Alba lucrări de întreţinere ce se vor finaliza cu aşternerea de covor asfaltic. Acestea vizează un sector de drum în lungime de 17,7 kilometri, de la kilometrul 24+300 până la kilometrul 42+000.
     Alin Tişe, preşedintele Consiliului Judeţean Cluj: “Îmbunătăţirea infrastructurii DJ 107M este extrem de importantă întrucât acesta traversează zone montane cu un real potenţial de dezvoltare, turistică, dar nu numai, respectiv Băişoara, Valea Ierii, Buru. Totodată, acesta face legătura directă între drumurile naţionale DN 1 (E60) şi DN 75 care asigură accesul spre municipiul Cluj-Napoca şi spre judeţul Bihor (DN 1), respectiv spre judeţul Alba (DN 75)”.
     În această fază se execută lucrări constând în frezarea asfaltului, în zonele deteriorate, ulterior urmând să se execute plombări cu îmbrăcăminte asfaltică, tratarea burduşirilor şi alte lucrări pregătitoare în vederea aşternerii covorului asfaltic.
     Pentru completa finalizare a lucrărilor urmează a se realiza şi completări ale acostamentelor precum şi marcaje şi semnalizare rutieră.

7 aprilie 2020