Produs de Cluj celebrează Ziua Internaţională a Copilului la Câmpia Turzii

Produs de Cluj celebrează Ziua Internaţională a Copilului la Câmpia Turzii

Consiliul Judeţean Cluj, prin intermediul Asociaţiei Produs de Cluj, în parteneriat cu Primăria şi Consiliul Local al municipiului Câmpia Turzii organizează la sfârşitul acestei săptămâni târgul tradţonal al artizanilor şi producătorilor locali. În cadrul evenimentului, desfăşurat sub brandul Produs de Cluj, va fi marcată şi Ziua Internaţională a Copilului.
     Alin Tişe, preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, consideră că inţativa Primăriei Câmpia Turzii de a sărbători copilăria în cadrul Târgului Produs de Cluj este una de apreciat, deoarece cei mici au ocazia de a avea contacte directe cu artizanii şi producătorii şi încep să cunoască tradţa şi autenticul.
     În cadrul manifestărilor de la Câmpia Turzii, pe lângă partenerii Asociaţiei Produs de Cluj care vor expune produse alimentare şi de artizanat, vor fi organizate o serie de activităţi dedicate celor mici. Astfel, sâmbătă 1 iunie, în parcul Berc, locul de desfăşurare a târgului, vor avea loc expozţi şi demonstraţii cu tehnică militară şi utilaje de construcţii, ateliere interactive de creaţie sau de jonglerie, ateliere de gastronomie şi jocuri specifice vârstei. Tot pentru cei mici va avea loc un spectacol de circ, vor fi prezente păpuşi gigantice şi se vor modela baloane de săpun. Pe scena din parcul Berc vedete vor fi de 1 iunie micii artişti din zonă, care vor avea ocazia să-şi exprime talentul şi dragostea pentru folclor.
     Târgul Produs de Cluj la Câmpia Turzii se va desfăşura între 31 mai şi 2 iunie, programul fiind între orele 10.00 şi 23.00.

30 mai 2019