Produs de Cluj vine în centrul Clujului

Produs de Cluj vine în centrul Clujului

Consiliul Judeţean Cluj organizează a 98-a edţe a Târgului Produs de Cluj, eveniment dedicat micilor producători şi artizani. Manifestarea expozţonală este coordonată de Asociaţia Produs de Cluj, entitate care funcţionează sub egida deliberativului judeţean, şi se bucură de sprijinul Mitropoliei Clujului, Maramureşului şi Sălajului.
     Alin Tişe, preşedintele Consiliului Judeţean Cluj: „Revenim la Cluj-Napoca şi organizăm târgul în Piaţa Avram Iancu, în umbra Catedralei Mitropolitane, un loc în care ne dorim de mult să fim prezenţi, dat fiind faptul că principalii noştri colaboratori sunt promotori ai spiritualităţii româneşti, strâns împletită cu credinţa în biserica străbună. Chiar dacă acest eveniment nu va avea formatul care l-a consacrat, fiind redus ca număr de participanţi, orar de funcţionare şi fără a avea spectacole de folclor, considerăm că noi, ca autoritate a administraţiei publice judeţene, suntem obligaţi să dăm o mână de ajutor micilor fermieri şi artizanilor, categorii sociale afectate de pandemie, şi, respectând cu stricteţe regulile necesare pentru limitarea efectelor epidemiei de COVID-19, să oferim clujenilor ocazia de a se bucura de reîntâlnirea cu tradţa.”
     Organizat pe perioada a zece zile, din 9 până în 19 iulie, Târgul Produs de Cluj reuneşte 30 de întreprinzători clujeni care vor expune brânzeturi şi preparate din carne, miere de albine, uleiuri presate la rece, lavandă, produse cosmetice şi de igienă personală, sucuri, siropuri şi gemuri naturale, turtă dulce, prăjituri şi ciocolată de casă. Alături de acestea, vizitatorii târgului vor avea la dispozţe costume populare, bijuterii lucrate de mână, obiecte de marochinărie şi jucării.
     Clujenii vor avea posibilitatea să viziteze târgul de luni până sâmbătă în intervalul orar 14.00-18.00 şi duminica între 12.00 şi 16.00. În conformitate cu normele legale în vigoare, accesul în târg va fi condţonat de acceptul măsurării temperaturii, purtarea măştilor de protecţie şi respectarea distanţării sociale. Accesul persoanelor cu temperatură peste 37.3 grade Celsius nu va fi permis din raţiuni de siguranţă publică. Intrarea şi ieşirea din târg vor fi marcate distinct pe toate laturile Pieţei Avram Iancu şi la fiecare stand vor fi amplasate dozatoare cu soluţii pentru dezinfectarea mâinilor.

9 iulie 2020