Produs de România, un eveniment inedit organizat la Cluj, în anul Centenar

Ref.: Produs de România, un eveniment inedit organizat la Cluj, în anul Centenar

Nu mai puţin de 50 de artişti, 10 ansambluri folclorice, 150 de expozanţi şi mii de participanţi au reprezentat ingredientele principale ale celor trei zile dedicate Târgului „Produs de România”, un eveniment de mare anvergură desfăşurat în weekendul recent încheiat, în premieră, la Cluj.
     Realizat de Consiliul Judeţean Cluj prin intermediul Asociaţiei „Produs de Cluj”, cu sprijinul Primăriei Cluj-Napoca, acest eveniment de excepţie a adus împreună producători şi artizani din toate zonele ţării şi nu numai, o prezenţă inedită în acest peisaj fiind cea a delegaţiei Raionului Hînceşti din Republica Moldova, regiune înfrăţită cu judeţul Cluj.
     „Produs de România a adus la Cluj-Napoca câte un pic din cultura populară şi din tradiţia locală a fiecărei zone etnografice a ţării. A fost un adevărat regal de gust, culoare şi sunet, fiind, practic, foarte greu să decizi care stand este mai frumos, care produse e obligatoriu să le ai în cămară şi care recital nu trebuie ratat. Niciodată clujenii nu au avut parte de o ofertă atât de bogată şi diversificată, niciodată un târg nu a adunat atât de mulţi vizitatori. Pe de altă parte, reacţiile oaspeţilor noştri din ţară, prezenţi pentru prima oară la un eveniment organizat de noi, ne-au făcut mândri de proiectul nostru şi au confirmat faptul că asemenea manifestări expoziţionale sunt necesare deoarece nu doar că oferă micilor întreprinzători ocazia de a-şi prezenta produsele, ci creează şi condiţiile ca oameni care trăiesc în colţuri de ţară, la distanţe mari unii de alţii, să se cunoască, să relaţioneze şi să stabilească viitoare colaborări de afaceri. Felicitări tuturor celor care au fost parte a acestui proiect, mai ales expozanţilor care ne-a onorat cu prezenţa lor!”, a declarat preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, domnul Alin Tişe.
     La evenimentul organizat sub egida „Produs de Cluj uneşte România!” au fost expuse produse alimentare certificate ca fiind tradiţionale din Dobrogea, Banat, Moldova, Transilvania şi Republica Moldova. Vizitatorii au putut degusta şi achizţona o mare varietate de cârnaţi, muşchi şi şuncă afumate, slănină sau jumări, caş, caşcaval, telemea, urdă, brânză de burduf, preparate din peşte, vinuri din podgorii celebre şi o paletă extrem de variată de conserve din fructe şi legume. La rândul lor, artizani cunoscuţi au adus la Cluj costume populare tradiţionale, ceramică de Corund şi Marginea, obiecte din piele, împletituri din lână, cânepă şi paie, sculpturi în lemn şi decoraţiuni.
     În ceea ce priveşte Raionul Hînceşti din Republica Moldova, delegaţia acestuia a venit în faţa clujenilor cu struguri, vinuri şi produse derivate din vin extrem de apreciate, dulciuri, brânzeturi şi produse lactate specifice zonei, ulei presat la rece, dar şi cu articole meşteşugăreşti din domeniul ceramicii tradţonale, confecţiilor, etc. Astfel, 10 meşteri populari şi producători hînceşteni i-au încântat pe vizitatori cu produsele lor alimentare şi non-alimentare, extrem de apreciate de public, într-un demers simbolic de subliniere a elementelor tradţonale comune celor două regiuni înfrăţite şi întregului spaţiu etno-folcloric locuit de români. Participarea de înaltă ţinută a delegaţiei hînceştene a fost completată de ansamblul de muzică populară tradţonală „Ciobănaşii” care a avut rolul de a particulariza această primă prezenţă la târgul de la Cluj cu elemente de folclor din arealul raionului aflat în imediata vecinătate a graniţei cu România. Alături de această prezenţă inedită, standurile Asociaţiei „Produs în Bucovina”, au fost şi ele extrem de apreciate, ca de fiecare dată, acestea evidenţiindu-se nu doar prin aspect, ci şi prin calitatea preparatelor aduse la Cluj-Napoca. În ceea ce priveşte importanţa acordată participării la evenimentul de la Cluj, se impune a fi precizat faptul că ambele delegaţii au fost conduse de şefii administraţiilor judeţene, domnii Ghenadie Buza şi Gheorghe Flutur.
     Profitând şi de vremea extrem de favorabilă, clujenii au participat în număr mare, aceştia onorând, în fiecare după-masă şi seară, momentele artistice special pregătite de artişti de renume, reprezentativi pentru fiecare provincie istorică.

8 octombrie 2018